E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

Ekipi legjendar spanjoll bie në kategorinë e tretë

Ditë e zezë për futbollin spanjoll!

Ekipi me mjaft histori, Deportivo La Coruna, po përjeton ditët e saj më të errëta, ndërsa tashmë nuk është më pjesë as e Segunda Division, por ka zbritur në kategorinë e tretë.

La Coruna ra nga kategoria pa e luajtur ndeshjen e saj të fundit, pasi takimi ndaj Fuenlabradas nuk u luajt për shkak të infektimit të gjashtë futbollistëve miq me koronavirus.

Gjithsesi, fitorja e rivalëve për mbijetesën, Albacete dhe Lugo në javën e fundit të kampionatit, vulosi tragjedinë e klubit nga Galicia.

Rënia e Deportivo La Couruna vjen 20 vjet pasi arriti të fitojë titullin kampion në La Liga, periudhë e cila shënonte në atë kohë vitet më të arta të klubit.

Në vitin 2002, pas dy sezonesh, La Coruna ia doli të fitojë Kupën e Mbretit, ndërsa në vitin 2004 u regjistrua arritja e tyre më e madhe në Evropë, gjysmëfinalistë të Champions League.

Spanjollët e kanë mbyllur kampionatin në La Liga mes tre skuadrave të para prej vitit 1993 deri në vitin 2004, shkruan “A2”.

Hera e fundit kur Deportivo La Coruna ishte pjesë e divizionit të tretë të futbollit në Spanjë ka qenë sezoni 1980-1981.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...

Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA

Kompania Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronte politikat e Kinës në rajonin Ksinjiangut. Vendimi i...

Të gjitha faktet përse SPAK duhet të thërrasë Berishën për 21 Janarin

Të parin që pashë duke u rrëzuar në tokë, edhe pse nuk qenkësh i vrari i parë, ishte Hekuran Deda, i cili u rrëzua...

Mashtrim në vlerën e 250 mln eurove, arrestohen 7 shqiptarë në Itali (Emrat)

Policia e Katanzaros në Itali, ka përfunduar një megaoperacion ku në pranga kanë rënë 81 persona. Në mesin e të arrestuarve janë dhe 7...

A mund t’ju paralajmërojë një ëndërr mbi sëmundjet tumorale?

Ka shumë mundësi që ju ka ndodhur edhe juve ose dikujt që njihni:të keni parë në ëndërr rënien e dhëmbëve. Jo, një makth i...