E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

Ekipi i OBSH-së mbërrin në Kinë, do hetojnë origjinën e virusit

Sikundër ishte njoftuar edhe më herët, pas shumë tentativash të dështuara, ekipi i ekspertëve të OBSH-së ka mbërritur në Kinë, ku do të hetojnë origjinën e COVID-19. Një ekip ekspertësh nga OBSH ka mbërritur në Wuhan, për të hetuar origjinën e pandemisë së virusit koronavirus.

Kjo lëvizje vjen pas një numri bllokimesh dhe vonesash. Sikundër është pjesë e protokollit, grupi prej 10 shkencëtarësh do të karantinohet për dy javë, para se të intervistojnë njerëz nga institutet kërkimore, spitalet dhe tregu i prodhimeve të detit të lidhura me shpërthimin fillestar në fund të 2019.

Kina është përballur me kritika, veçanërisht nga SHBA, nëse ajo ishte plotësisht transparente kur virusi u shfaq për herë të parë atje. Për muaj me radhë, Pekini ka insistuar që origjina e virusit erdhi nga diku tjetër.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...