E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Egjipti prezanton robotët që kryejnë testime për Covid-19

Me Egjiptin që po përballet me një valë të dytë të koronavirusit, një shpikës po provon një robot të telekomanduar i cili mund të masë temperaturën e pacientëve dhe t’i paralajmërojë ata nëse nuk mbajnë maska ​.

Mahmoud el-Komy, i cili projektoi robotin, të quajtur Cira-03, thotë se ai mund të ndihmojë në kufizimin e ekspozimit ndaj infeksionit dhe parandalimin e transmetimit të virusit, shkruan Reuters.

Struktura e tij  e ngjashme me njeriun, mund të marrë analiza gjaku, të kryejë ekokardiogramë dhe rrezet X, dhe të shfaqë rezultatet tek pacientët në një ekran të bashkangjitur në gjoksin e tij.

“Unë u përpoqa ta bëja robotin të duket më njerëzor, në mënyrë që pacienti të mos i frikësohet. Kështu që ata nuk ndjehen sikur një kuti po ecën mbi ta. Ka pasur një përgjigje pozitive nga pacientët. Ata panë robotin dhe nuk kishin frikë. Përkundrazi, ka më shumë besim në këtë sepse roboti është më i saktë se njerëzit.”, tha ai.

Cira-03 teston një pacient për koronavirus duke zhytur mjekrën dhe më pas duke zgjatur një krah me një shtupë në gojën e tyre.

Abu Bakr El-Mihi, kreu i një spitali privat ku po testohet roboti, tha se ata po e përdornin robotin për të marrë temperaturën e kujtdo që dyshohej se kishte COVID-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...