E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

“Edhe Serbia ka mbetur në vend”/ Balla për negociatat: Francezët nuk e dinë çfarë kërkojnë

Më të lexuarat

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla theksoi edhe njëherë se fajtorë për shtyrjen e negociatave nuk është Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Sipas tij, arsyet gjenden brenda vendeve të BE-së.

“Këshilli Europian vlerësonte Shqipërinë për reformën në drejtësi, kurse Maqedoninë e Veriut për ndryshimin e emrit. Edhe francezët nuk e dinë se çfarë kërkojnë. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë Ballkanin Perëndimor. Edhe Serbia ka mbetur në vend e nuk hapen më kapitujt, edhe për Malin e Zi nuk po hapet kapitull derisa të ndajnë mendjen. Shqipëria ka vetëm plan A, nuk ka plan B. Ne duhet vetëm të përmbushim standardet që na kërkohet dhe kemi bërë detyrat tona”, deklaroi Balla gjatë emisionit “Real Story”.

Ndër të tjera, numri dy i PS-së tha se përgjigjja e Bundestagut për negociatat ka qenë “Po”, ndërsa për rastin e Francës, Balla tha se ata nuk dinë çfarë kërkojnë.

“Vendimi i Këshillit Europian ka qenë një vendim i kushtëzuar. Ka qenë kriter që të bëhet vettingu. E dyta ishte edhe ngritja e SPAK dhe ngritja e Byrosë së Hetimit. Procesi i bisedimeve për anëtarësim ka filluar që herët, u vendosën ca kushte për hapje negociatash e ne i plotësuam”, pohoi Balla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria e Kosovës bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në publik

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot që të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët në ambiente publike. Gjatë seancës së sotme,...

Rëndohet situata në Kosovë, zbardhet vendimi emergjent nga qeveria

Situata në Kosovë është mjaft e rënduar me të infektuarit. Në kuadër të luftimit të COVID-19, qeveria e Kosovës ka bërë publike masat e...

Vendimi i CAS për Manchester City, Presidenti i ‘La Liga’ shprehet kundra tij

Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, është shprehur i befasuar nga vendimi i marrë së fundmi nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Kjo e fundit...

Pandemia mbërthen Kosovën/ Infektohet deputetja e AAK-së

Koronavirusi po njeh një shtrirje të gjerë edhe në radhët e deputetëve në Kosovë. Klasa politike nuk i ka shpëtuar pandemisë. Deputetja e AAK-së, Albena...

Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Komisioni Hetimor për presidentin Ilir Meta ka zhvilluar sot mbledhjen e parë, pas 3 muajsh pushim. Situata për shkak të pandemisë ka sjellë ndryshime të shumta...