E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Edhe njëherë për patriotizmin shqiptar dhe Dritan Abazoviçin e Malit të Zi

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Nga Mentor Kikia

Këto punët e nacionalizmës janë shumë delikate këtu në Shqipëri. Për flamur e për atdhe, kur shkruajmë e flasim, ne të marrim gjak në vetull. Një pjesë e lexuesve, këtu dhe në disa media online, kishin reaguar ashpër që unë, në një shkrim për zgjedhjet në Mal të Zi, nuk e kisha sharë Dritanin me mbiemër me “viç” nga pas, që ia çoi qeverinë opozitës pro-serbe në Mal të Zi dhe jo Milos pro-perëndimor.

Sa për sqarim:

Nuk kam asnjë admirim për Milon që ka 30 vjet që drejton, herë në presidecnë e herë në kryeministri. Dhe largimi i tij është një lajm i mirë.

Nuk kam asnjë simpati e as antipati për këtë Dritanin.

Për ata që janë shqetësuar se ai, në një copë televizion paska thënë se Skënderbeu i ka patur prindërit serbë, mos u shqetësoni. Historia e Skëndërbeut është shkruar me kohë, nga historianë europianë e botërore, nuk ngeli ta shkruajë Dritani në atë TV-në një dhomë e kuzhinë, sot.

Për ata që janë të shqetësuar se kjo partia pro-serbe me të cilën ka bërë koalicion Dritani, paska thënë se do të tërheqë njohjen e Kosovës, mos u shqetësoni sërish, pasi Kosovën pritet ta njohë edhe vetë Serbia, e nuk do ta zhbëjë partia me 4 deputetë e Dritanoviçit.

Lexo edhe :   Përçahet koalicioni fitues në Malin e Zi, mospajtime për kryeministrin

Për ata që mendojnë se qeveria e re do ta largojë Malin e Zi nga NATO, sërish mos u hyni halleve kaq të mëdha. Nëse një qeveri malazeze do të dojë të largojë vendin nga NATO për llogari të Rusisë, ju siguroj se brenda natës lind një opozitë e re atje dhe të nesërmen qeveria jep dorëheqjen. Janë punë shumë më të mëdha se Dritani me 4 deputetë këto.

Lexo edhe :   I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Dhe e fundit:

Mos e matni patriotizmin me kush shan më shumë deklaratat e Dritanit për Skënderbeun e Kosovën. Jemi në kohën kur kemi nevojë për ca patriotë të një lloji tjetër. Kemi nevojë për patriotë që të duan më shumë Shqipërinë, që punojnë me ndërshmëri për Shqipërinë, për patriotë që nuk e shikojnë Shqipërinë si plaçkë për ta vjedhur e pasuruar, por si një vend të cilit i detyrohemi natë e ditë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...