E mërkurë, 15 Korrik, 2020
16 C
Tirana

“Edhe ne mund të çmendemi”, Salianji ironizon betimin e Arta Vorpsit

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

“Mendoni për të nesërmen”, Manastirliu poston foton e pacientit në terapi intensive

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, i bën thirrje të rinjve që të tregojnë më tepër përgjegjshmëri, duke respektuar masat ndaj pandemisë. Ajo ka ndarë me...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Italia e mbyllur për shqiptarët deri në fund të korrikut

Çdo shtet ka marrë masat drastike, në lidhje me izolimin e rasteve të infektuar, e po kështu bllokimin e kufijve që situata të mos...

Bum rastesh të reja me virus, Serbia thyen rekordin ditor me viktimat

Jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por shifra të frikshme raportohen edhe nga Serbia, sa i takon pacientëve të infektuar dhe atyre që kanë...

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, akuzon qeverinë si fajtore për përplasjen mes institucioneve për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24, Salianji komentoi edhe vendimin e Metës për të dekretuar Marsida Xhaferllarin. Sipas tij, vendimi ishte i drejtë pasi ajo ishte e vetmja në listë.

Salianji foli edhe për projektrezolutën e votuar sot në Kuvend, duke u shprehur se ajo nuk asnjë fuqi.

Pjesë nga intervista:

Salianji: Presidenti ka dekretuar një anëtare të Gjykatës Kushtetuese, ashtu siç e parashikon Kushtetuta.

Por thuhet Arta Vorpsi është në listë para …

Kushtetuta e ka përcaktuar qartë që anëtarin e parë e zgjedh Presidenti, pastaj parlamenti, dhe pastaj i vjen sërish radha Presidentit. Xhaferllari i bie të jetë në listë e para, përderisa janë zgjedhur dy anëtaret e tjera nga Parlamenti. Kjo rezolutë që bën parlamenti sot nuk ka asnjë fuqi, është njësoj sikur të mblidhet Parlamenti nesër dhe me rezolutë të përcaktojë se nuk duhet t’i zërë gripi asnjë nga anëtarët e tij. Qëndrimet nuk thonë asgjë, janë procedurat që përcaktojnë.

Lajmi i fundit/ Lëvizja “surprizë” e Arta Vorpsit

Çfarë domethënie ka qëndrimi i një institucioni të rëndësisë së veçantë, pra i Parlamentit?

Institucionet përplasen, por në fund e zgjidhin organet e drejtësisë, gjykatat. Qëndrimi i Parlamenti është dëshira e tij “O Zot na e plotëso këtë”. Nuk ka asnjë vlerë rezoluta, është propagandë dhe për të marrë vëmendjen.

A është Gjykata Kushtetuese në ngërç?

Kjo nuk është çështja jonë. Padyshim që Xhaferllari është sot në detyrë, ashtu si dhe dy anëtaret që ka zgjedhur Kuvendi. Lufta me Presidentin, gjasme për shkarkimin e tij, është për të kapur çdo institucion.

Edhe Vorpsi thotë se është në detyrë si gjyqtare e Kushtetueses…

Sa njerëz ka nëpër rrugë që thonë “Jam President i SHBA”, “Kam folur me UFO”, ka plot, disa dalin në media e bëhen qesharakë, disa janë vetëm në rrugë. Ajo nuk u votua në Kuvend, u votuan dy të tjerë. Presidenti ka bërë disa herë shkresa institucionale ndaj KED dhe institucioneve, duke iu thënë të bëjnë zgjedhjen e tyre, që të vijë radha e tij. Nuk ka sens, është budallallëk, nuk mund të jetë si thotë Rilindja, sepse ashtu do Rilindja. Nga pikëpamja ligjore, është tërësisht e qartë, pastaj me dhunë e forma të tjera për të zaptuar institucionet, kjo nuk ka varet nga një procedurë.

Sot Meta bëri thirrjen e fundit, a është përdhosur kushtetuta?

Padyshim që po. Deklarata e presidentit është emocionale, sepse ai nuk është se ka tani ndonjë gjë tjetër, përveç fjalës. Kushtetuta është dhunuar në rastin e zgjedhjeve të paligjshme, në rastin e mbajtjes së gjyqtarëve e prokurorëve të korruptuar, është shkelur për ligjin e teatrit, për prishjen e banesave tek Unaza. Është një republikë patatinash, se kush është më i fortë nga pikëpamja fizike. Është si në epokën e monarkëve absolutëve, ku monarku thoshte se “ligji jam unë”. Të gjithë e dinë që Presidenti, por edhe opozita, nuk ka asnjë instrument për ta bllokuar Reformën në Drejtësi. Institucionet janë të varur nga Rama.

Deklarata e Braçes se anëtari i katër nuk mund të bëhet i parë … Keni një koment për deklaratat e mazhorancës?

E kanë parë të gjithë shqiptarët se Brace shkoi në gjykatë dhe i bëri gjyqin zyrtarit të PS. Pra, këta çfarë nuk mund të thonë. Loja me i katërti, i pari, është kot. Presidenti zgjodhi të vetmen kandidate që ishte në radhë. Këto komente janë banale, të turpshme, të pista. Sistemi i drejtësisë sot drejtohet nga kunetër, motra, vëllezër, baxhanakë, dhe e kanë bërë situatën kështu. Ndaj, komentet e mazhorancës janë pa etikë, si çunat e pazarit që ndajnë pazaret e pista.

Çfarë mund të deklarojë presidenti?

Nuk e di, do sqarojë qytetarët për vendimmarrjen e vet. Më duket do të jetë dhe një qëndrim ndaj budallallëkut të Parlamentit. Betimi i Vorpsit te noterja ishte një budallallëk, që do të mbahet mend gjatë.

A interpretohen ligjet në mënyra të ndryshme te ne?

Kudo kështu ndodh. Madje edhe brenda organeve të administratës ka drejtori të ndryshme, që i interpretojnë ndryshe. Ndaj duhet të ngrihet sa më shpejt Gjykata Kushtetuese, sepse është një akt shumë i rëndësishëm për të mbrojtur të drejtat dhe liritë e njerëzve. Ka tendencë negative për të dëmtuar Xhaferllarin. Ajo ka kaluar të gjitha hallkat, se ndryshe do ta kishin “djegur” e “vrarë”, por s’i kanë gjetur asnjë cent.

Si e shikoni zgjidhjen?

Është e qartë, me vendosjen e të zgjedhurave, pa Vorpsin. Mund të çmendemi dhe ne sot si PS, të marrim dy emra nga ata që kanë kandiduar për në Gjykatën Kushtetuese, i çojmë te noteri dhe pastaj i bëjmë gjyqtarë.

Si do vini në pushtet?

Me votë. Padiskutim që ne jemi gati për zgjedhje të parakohshme, e themi këtë që në verë. Ne jemi gati për zgjedhje, për t’u përballur me kundërshtarin tonë. Basha po jep platforma të caktuara për çdo fushë. Jemi thuajse në një parafushatë elektorale, për të dhënë zgjidhje për problemet e çdo sektori të qytetarëve. Programi i PD, me ekspertizën e CDU gjermane. Ne marrim edhe propozime e mendime nga qytetarët e grupet e interesit, për t’i përfshirë në programin tonë. Ne kolonat e programit i kemi të qarta, por po marrim edhe mendimin e tyre. Ekonomia është sektori me më shumë prioritet. Ekonomia nuk po merr vëmendjen e duhur, por që është shqetësimi kryesor i qytetarëve. Shumë drama sociale ndodhin nga varfëria.

Kushtetuesja njeh Marsida Xhaferllarin si anëtare të saj

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...