E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
-0.5 C
Tirana

“Edhe ne kemi fajin tonë”, Kryemadhi-Ramës: Ata të thyejnë turinjtë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi gjatë fjalës së mbajtur përpara protestuesve ka akuzuar kryeministrin Rama për situatën në të cilën ndodhet vendi.

Sipas saj, Rama mendon për veten, jo për Shqiptarët, duke i detyruar ata të largohen nga vendi, por theksoi “se shqiptarët ngrihen fort dhe të thyejnë turinjtë”.

Gjithashtu, Kryemadhi ka pranuar edhe fajet që se si politikanët kanë mbyllur sytë para të këqijave që Rama i ka bërë këtij vendi.

Ndër të tjera, Kryemadhi u shpreh se Rama ka kthyer një prokurori që shërben për bandat, ndërsa foli dhe për rrezikun e kthimit të vizave.

“Ne sot mbajmë vendin e parë në Europë për azilkërkues. Të gjitha duan të largohen nga Shqipëria. Kjo do të sjellë heqjen e vizave. Ky njeri që nuk mendon për shqiptarët por vetëm për veten e tij ka detyruar shqiptarët të ngrihen dhe të ikin. Ky njeri do të kthejë dhe njëherë trafikun e vizave. Ky ka krijuar probleme pafundësisht. dështoi si qeveri me 300 mijë vende e punës. Nuk hapi 300 mijë vende pune por largoi 400 mijë shqiptarë nga Shqipëria. E kemi dëgjuar që do hiqte TVSH-në për fermerët por iu shtoi taksat”, tha kryetarja e LSI.

Gjithashtu, ajo deklaroi se djegia e mandateve të opozitës për shumëkënd mund të jetë veprim ekstrem, i nxituar por se ishte përgjegjësi e plotë e atyre deputetëve që morën përsipër të jenë njësh me popullin.

“Djegia e mandateve për të treguar se interesi publik është më i madh se interesi i 5 njerëzve që drejtohen nga Edi Rama. Ishte një ‘mea culpa’ i jonë që ne sot nuk duhet të ndalemi por të ecim para për të thënë se shqiptarët e kanë vetë fatin në dorë”, tha Kryemadhi.

Lexo edhe :   Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin "Vital Voices Global"
Lexo edhe :   Escobar me agjendë të qartë kundër korrupsionit, shmanget takimi me Metën

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

8 gra dhe 8 burra: qeveria gjermane hap rrugën për barazi gjinore

Për herë të parë në 16 vjet, Gjermania do të drejtohet nga një burrë. Por megjithëse Angela Merkel po ia dorëzon kancelarinë një pasardhësi...

OBSH: Vaksinat duhet të funksionojnë kundër variantit Omicron

Vaksinat ekzistuese duhet të mbrojnë ende njerëzit që kontraktojnë variantin Omicron nga rastet e rënda të Covid, thotë një zyrtar i Organizatës Botërore të...

Fishekët e Yuri Kim, kapsolla deri më sot…

Nga: Eduard Zaloshnja Pasi Sekretari i Shtetit Blinken e shpalli Berishën persona non grata, Ambasadorja Yuri Kim, tek shkallët e ShQUP-it, u bëri thirrje anëtarëve/votuesve të PD-së...

Escobar me agjendë të qartë kundër korrupsionit, shmanget takimi me Metën

I dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vjen në Tiranë me një agjendë të qartë kundër korrupsionit të politikanëve shqiptarë. Ambasada e...

“Tirana, Kryeqyteti Europian i Rinisë”, Rama uron të rinjtë për 8 dhjetorin

Në ditën e Rinisë, kryeministri Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale, ku thotë se kjo datë i kushtohet vetëm të rinjve. “MIRËMËNGJES dhe me...