E premte, 10 Prill, 2020
15 C
Tirana

E zbulon për 10 minuta nëse je i infektuar, Kosova blen 20 mijë aparatura

loading...

Në Kosovë pritet që të vijë së shpejti një aparaturë, e cila do të bëjë të mundur që të tregojë brenda 10 minutave nëse pacienti është apo jo i infektuar me koronavirus. Pajisja në fjalë është krijuar nga kompania “Spring” me bazë në Zvicër, pjesë e së cilës janë edhe dy shqiptarë të Kosovës. Një prej përfaqësuesve të kompanisë, Agron Selimi, ka treguar në emisionin “Pressing” se si do të procedohet. Ai ka rrëfyer më tej se Ministria e Shëndetësisë është në bisedime me kompaninë zvicerane. Agron Selimi ka zbuluar se kjo aparaturë do të mbërrijë në Kosovë javën e ardhshme.

“Ne përfaqësojmë kompaninë “Spring” nga Zvicra, që është kompani që merret me hulumtimin e këtyre gjërave teknologjike. Kjo është një kompani zvicerane që ka partneritet me organizata shtetërore, dhe testi bëhet siç bëhet matja e diabetit. E merr gjakun dhe e vendos në një provëz. Është edhe një pjesë tjetër e likidit dhe e testojmë. Është në testim dhe deri tani janë shitur 30 milionë copë.

Ministria e Shëndetësisë është në bisedime drejtpërdrejt me kompaninë. Mendoj se do ta sjellim në javën e ardhshme, dhe është e mirë për çdo qytetar. Është e mundshme të bëhet çdo natë. Është optimale për policinë dhe ushtrinë, që nuk mund të bëjnë teste dhe të presin rezultate. 20 mijë copë do të sjellim në fillim të javës së ardhshme. 98% është saktësia e mjetit”.

Në Kosovë ka shkuar në 16 numri i të infektuarve me koronavirus, ndërsa qytetarëve u bëhet thirrje që t’i respektojnë rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se pas mesnate, në laboratorin e IKSHPK-së është konfirmuar edhe një rast pozitiv me COVID-19, duke e çuar numrin gjithsej në 16.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Nga e hëna ndryshojnë oraret e izolimit, Rama jep lajmin e shumëpritur

Pas këtyre javëve izolim total ku shteti vendosi rregulla mjaft të forta ndaj qytetarëve lidhur me mos përhapjen e COVID-19, më në fund Rama...

Izolimi jep rezultat, trend në rënie i të prekurve nga COVID-19 (VIDEO)

Duket se izolimi po jep efektet pozotive, në mos përhapjen në masë të madhe të koronavirusit në vend. Shifrat e raportuara nga Ministria e Shëndetësisë...

Ngjarja makabre e kushëririt që mbajti Enverin në Paris

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur Abaz Omarit me origjinë nga Gjirokastra, nëna e të cilit, ishte kushërira e parë e Enver Hoxhës, pasi i...

Vetëizolohet Zoran Zaev, u intervistua nga një gazetar i infektuar

Për shkak të pandemisë, ish-kryeministri Zoran Zaev mësohet se është vetëizoluar. Lajmi është përcjellë nga mediat në Maqedoninë e Veriut. Ka qenë fillimisht Ministri i...

Shqipëria në izolim, 47-vjeçari tenton të vjedhë lokalin. Ç’ka ndodhur gjatë 24 orëve të fundit

Nuk ka ditë që policia të mos raportojë për personat të cilët thyejnë rregullat e karantinimit. Ka nga ata qytetarë të cilët nuk pyesin...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT