E shtunë, 21 Nëntor, 2020
14 C
Tirana

E vërteta e kumarit

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

Kreu i PD Sarandë del blof, publikon ultimatumin nga stafi i Bashës

Dje, kreu i PD-së Lulzim Basha ka qenë i ftuar në emisionin ‘Opinion’. Siç duket, baza e PD ka qenë e angazhuar që intervista...

Nga Klodian Tomorri

Kazinotë nuk po hapen tani. Kazinotë nuk u mbyllën asnjëherë. Sepse po të ishin mbyllur, atëherë kazinoja e Taiëanit nuk kishte për të qenë e hapur. Dhe po kështu, Plaza nuk kishte se si të merrte licencën, që mori para disa muajsh.

Ato që u mbyllën me ligj, ishin bastet sportive dhe kazinotë elektronike. Ligji ka dy përkufizime të ndryshme mes kazinosë dhe kazinosë elektronike. E thënë trashë, e para ka dhe lojëra jo elektronike si ruleta apo black jack-u, e dyta ka vetëm lojëra elektronike me makineta.

Çfarë ka bërë qeveria me vendimin e ri? E para ka përcaktuar zonën ku mund të ndërtohen kazino në Tiranë duke e ngushtuar rreth qendrës. E dyta, i ka dhënë mundësinë Taiëanit që të rinovojë licencën automatikisht pa garë për 10 vjet të tjera.

A është kjo një gjë e keqe? Normalisht kur nuk ka garë, ka gjithmonë korrupsion. Por në rastin konkret duhet përmendur edhe një detaj shumë i rëndësishëm. Taiëani nëse do ta rinovojë licencën duhet të paguajë 10 milionë dollarë. Ish Apexi e mori licencën tek Plaza me 70 milionë lekë ose 700 mijë dollarë për 10 vjet. Pra 15 herë më pak.

Lexo edhe :   Gazetari: Deputetja e PS “i jep” 4,1 mln euro shtesë inceneratorit të Tiranës

Ky është pisllëku i madh i ligjit për kumarin. Me pretekstin e nxitjes së turizmit, ligji i jep të drejtën çdo hoteli me 5 yje që të hapë kazino duke e paguar licencën 10 vjeçare vetëm 70 milionë lekë ose 700 mijë dollarë. Ndërkohë që kazinotë jashtë hoteleve me 5 yje, paguajnë 10 milionë dollarë. Ky është ligj i pistë.

Si mund të jepet një licence 10 vjeçare kazinoje për vetëm 70 milionë lekë ose 700 mijë dollarë? Pra vetëm 70 mijë dollarë në vit për të pasur kazino. Është ulëritëse. Pastaj, mënyra se si merren pesë yjet në Shqipëri është një zgavër tjetër korrupsioni.

Lexo edhe :   Manipulimi djallëzor i Hagës

Debati se pse u japin kazinotë eshët i kotë. Debati i vërtete duhet të jetë ky. Pse hotelet duhet ta marrin licencën e kazinosë vetëm me 700 mijë dollarë. Çfarë incentive është kjo? Si nxitet turizmi kështu? Më tej akoma, si rriten investimet në ekonomi? Ja pyesni, çfarë investimesh shtesë bëri Plaza që mori 5 yjet. Ndaj është ligj i pistë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Theu karantinën, tentoi të futej në Shqipëri. Çfarë i ndodhi në pikën kufitare

Një shtetase nga Kosova e cila ka rezultuar e infektuar me COVID-19, është arrestuar nga policia, pasi ka thyer karantinimin dhe ka tentuar të...

Infektohet politikani dhe biznesmeni i njohur bashkë me bashkëshorten e tij

Koço Kokëdhima së bashku me bashkëshorten Brixhida Kokëdhima, janë infektuar me Covid-19. Presidenti i Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka mësuar rezultatet e tamponit të fundit dhe...

Videoja po thyen rrjetin/ Sherr te “Aventurierët”, plas grushti

“Aventurierët” në episodin e fundit kanë dhuruar emocione, adrenalinë, e po kështu edhe skena dhune. "Aventurierët" vendosën që Festën e Birrës ta festonin në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Greqia shtrëngon masat si pasojë e virusit, ndryshojnë ‘rregullat’ në Kakavijë

Prej ditës së djeshme e deri në datën 4 dhjetor, nuk lejohet hyrja në Greqi nga pika kufitare e Kapshticës. Kapshtica do të jetë e...