E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

E rëndë në Peru/ Autobusi me minatorë bie në humnerë, 27 të vdekur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Peru, ku si pasojë e një aksidenti ndërruan jetë 27 persona, të cilët ishin punëtorë të një miniere.

Autobusi, i cili ishte marrë me qira nga një kompani lokale e minierave, ra rreth 200 metra poshtë një lugine në orët e para të mëngjesit, shkruan Australian Broadcasting Corporation.

”Të gjithë jemi të shkatërruar nga ky lajm dhe tashmë kemi filluar një hetim të plotë”, tha Ignacio Bustamante, shefi ekzekutiv i Hochschild Mining me qendër në Londër.

Pamjet nga vendi i ngjarjes, treguan një autobusin e përmbysyr nanë të një lugine poshtë rrugës famëkeqe në jug të vendit, që konsiderohet tepër e rrezikshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...