E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

E rëndë në Holandë/ Gazetari investigativ qëllohet me plumb në kokë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në kryeqytetin e Holandës, Amsterdam, ku gazetari i njohur investigativ Peter R de Vries është qëlluar me plumb në kokë.

64-vjeçari u qëllua sapo doli nga një studio televizive, ku po fliste lidhur me disa hetime për bandat kriminale, shkruan BBC. De Vries është mjaft i njohur për punën e tij në ekspozimin e mafiozëve dhe bandave të drogës dhe ka ndihmuar policinë të zgjidhë një numër rastesh të profilit të lartë.

Sipas informacioneve paraprake, de Vries ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Lidhur me atentatin, policia ka arrestuar deri më tani 3 persona, por nuk ka dhënë informacion të detajuar nëse janë apo jo të dyshuar.

Gazetarit iu dha mbrojtje policore pasi mori kërcënime për përfshirjen e tij në çështjet penale si gazetar hulumtues. Në vitin 2019, ai shkroi në Twitter se policia i kishte thënë se ishte në listën e kriminelit më të kërkuar të Hollandës.

Kryetari i bashkisë së Amsterdamit, Femke Halsema, e përshkroi De Vries si një hero kombëtar për të gjithë holandezët dhe një gazetar i rrallë, i guximshëm, i cili pa pushim kërkonte drejtësi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...