E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

E rëndë në Burkina Faso, ekzekutohen 100 persona

Të paktën 100 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë një sulmi terrorist në Burkina Faso në Afrikën Perëndimore, si pasojë e një sulmi terrorist.

Disa burra të armatosur kanë sulmuar gjatë natës vendon e quajtur Solhan, duke lënë pas 100 të vrarë. Shtëpitë dhe tregu vendas është djegur gjithashtu nga sulmuesit, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Deri më tani asnjë grup ekstremist apo rebelësh nuk ka marrë përsipër të ketë autorësinë e këtij sulmi. Presidenti i vendit, Roch Kabore në një status në Twitter, lajmëroi se tre ditët në vijim jan shpallur Ditë Zie Kombëtare.

Zyrtarët lokalë paralajmëruar se numri i viktimave mund të rritet. Sulmet nga xhihadistët e lidhur me Al-Kaidën dhe Shtetin Islamik kanë vrarë mijëra persona dhe rreth 3 milionë persona të tjerë janë zhvendosur përgjatë rajonit Sahel, veçanërisht në zonën kufitare mes Burkina Fasos, Malit dhe Nigerit.

Një koalicion kundër terrorizmit, i njohur si grupi i pesë vendeve – Burkina Faso, Çadi, Mali Mauritania dhe Nigeri – po përpiqen që të largojnë nga zona xhihadistët.

Lexo edhe :   "24 orët vendimtare", drejt zbardhjes vrasja që tronditi Greqinë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...