E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

E pastrehë dhe e dhunuar, lutet në Fiks për një banesë

Fiks Fare ka sjell mbrëmjën e sotme një rast të një gruaje të dhunuar bashkë me pesë fëmijët e saj e cila është e pastrehë.

Sonela Manaj i është drejtuar disa herë bashkisë Kavajë për këtë problem, por asnjëherë nuk ka marrë zgjidhje.

“Pesë djemtë e mi, më i madhi 13 vjeç dhe dy binjakët e vegjël nga 7 vjeç prej 4 muajsh nuk shkojnë në shkollë” tregon me lot në sy Sonela. Sipas saj nuk dhunohej vetëm ajo nga bashkëshorti, por edhe pesë femijët dhe për këtë ka marrë një urdhër mbrojtje nga gjykata. Në urdhër ajo shpjegon se gjykata e ka cilësuar saktë që bashkia duhet t’i strehojë , por që sipas Sonelës bashkia nuk ka bërë asgjë. Sonela tregon se është e vetme me 5 fëmijët dhe pa asnjë të ardhur ekonomike. E vetmja e ardhur është kempi i djalit 13 vjeçar të cilin e përdorë për të paguar qiranë e shtëpinë.

Aktualisht ajo jeton në Golem por më para ka jetuar në Kavajë. Pikërisht prej çmimit të shtrenjtë të qirasë është detyruar të transferohet në Golem, por edhe këtu e ka të pamundur të pagujë qiranë prej 10 mijë lekësh në muaj. Si pasojë e kushteve të këqija ekonomike fëmijët e saj prej 4 muajsh nuk e frekuentojnë më shkollën dhe për këtë Sonila përlotet. Ajo kërkon ndihmën e Fiksit për t’u strehuar bashkë me fëmijët e saj ” një strehë të mblidhemi” siç shprehet ajo. “Pronari do më nxjerr nga shtëpia, nuk kam ku shkoj ” tregon e dhunuara.

Ndërkohë gazetarët e Fiksit ju drejtuan Bashkisë Kavajë për nje përgjigje, ku nënkryetari i kësaj të fundit sqaroi se në mbledhjen më të afërt të këshillit do i miratohet bonusi i qirasë.

Lexo edhe :   Ish punonjësi i burgut, dhunohet në burgun ku shërbeu. Nuk i jepet ndihma

Aktulisht bashkia justifikohet se e kanë ndihmuar me ushqime , madje e kanë referuar edhe për punë , por që e dhunuara nuk ka patur ku t’i linte fëmijët.

Lexo edhe :   Ish punonjësi i burgut, dhunohet në burgun ku shërbeu. Nuk i jepet ndihma

Nënkryetari i bashkisë Guxim Kola premton për Fiksin se së shpejti do t’i mundësohet strehimi nënës së dhunuar me 5 fëmijë. “Bashkia jonë kaloi vështirësi me tërmete dhe pandemi dhe nuk kemi patur buxhet për ta strehuar Sonelën, por do e zgjidhim me bonus qiraje dhe më vonë me banesë sociale” shprehet nënkryetari Kola./Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...