E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

E montoi 15 minuta para shpërthimit, detaje tronditëse nga atentati në Vlorë

Një person i maskuar me kapuç në kokë ka hedhur lëndën plasëse 15 minuta para se të ndodhte shpërthimi dhe të plagosej Indrit Sadetini. Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon atentatit me eksploziv që ndodhi një ditë më parë në Vlorë, ku mbeti i plagosur 34-vjeçari Indrit Sadetini.

Shpërthimi i fortë ndodhi dje rreth orës 15:00, në lagjen ’10 korriku’ në Vlorë, ku 34-vjeçari mbeti i plagosur rëndë dhe ka dëmtuar gjymtyrët e poshtme. Ai u soll me urgjencë për mjekim më të specializuar drejt Traumës në Tiranë, dhe për momentin gjendja e tij është e mirë.

Nga kamerat e sigurisë të bizneseve në afërsi të garazhit ku ndodhi shpërthimi, kanë pikasur atentatorin i cili 15 minuta para se të ndodhte shpërthimi, ka kaluar aty pranë me një kapuç në kokë dhe ka hedhur një pako duke e mbuluar me letër që të mos binte në sy. Atentatori ka qenë në distancë kur e ka shtypur butonin, ndërsa bomba ka qenë e lidhur me telefon.

Më pas ai është larguar i qetë në këmbë, ndërkohë që në momentin që Sadetini ka dalë nga garazhi dhe i ka kaluar afër, bomba e lidhur me celular është aktivizuar dhe ka shpërthyer duke i dëmtuar këmbët. Policia është duke bërë veprimet për gjetjen e autorit, dhe ka marrë në pyetje 6 persona.

Indrit Sadetinaj, nuk rezulton me precedent të mëparshëm penalë. Shkak për shpërthimin dyshohet konfliktet e mëparshme të 34-vjeçarit. Burime nga Policia e Vlorës bëjnë me dije se pista që po hetohet si motiv për atentatin është ajo e prishjeve të pazareve të drogës. Kjo nuk është hera e parë që ndaj Indrit Sadedinaj është bërë një atentat, pasi edhe katër vite më parë i është vendosur një sasi e madhe eksplozivi në makinë, e cila nuk ka shpërthyer, pasi e ka pikasur në kohë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...