E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Zjarr në pyjet e Darëzezës, flakët mbërrijnë në 30 metra

Një zjarr i madh ka rënë sot në zonën e pyllëzuar në Darëzezë të Fierit. Deri më tani mësohet se janë djegur 15 hektarë pisha e shkurre, ndërsa pranë vatrës së zjarrit ka edhe lokale dhe biznese të shumta.

Flakët raportohet se arrijnë deri në 30 metra lartësi, duke u favorizuar edhe nga era e fortë, e cila bën që zjarri të përhapet me shpejtësi.

Aktualisht, në vendngjarje kanë mbërritur forcat zjarrfikëse të Fierit, por është kërkuar ndihmë dhe nga qytetet e afërta Roskoveci, Ballshi dhe Lushnja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Zjarr në ambientet e spitalit Covid 3/ Manastirliu: Po hetohen disa pista

Si lindi alfabeti

Nga: Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në...

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...

Pandemia i bëri shqiptarët “dembelë”

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar nivele të larta të “dembelizmit” në të gjithë vendin. Personat në moshë pune që nuk po kërkojnë një punë u...