E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

E frikshme/ Zhytësi përfundon në gojën e balenës

Momenti i pabesueshëm kur zhytësi gëllitet në gojën e një balene të madhe tashmë është fotografuar. Ekipi i zhytësve kishin shkuar për të dokumentuar lëvizjen e sardeleve kur zhvillimet marrin një tjetër kthesë në brigjet e Port Elizabeth Harbour në lindje të Cape Town, (Afrika Jugore).

Papritur drejtuesi i këtij ekipi, Rainer Schimpft, 51 vjeç u gjend në gojën e madhe të balenës. Skuadra ishte rreth 25 milje larg bregut kur deti nisi të përkeqësohej dhe në moment Schimf e pa veten në gojën e balenës së madhe.

Në një intervistë për Tv Bracroft Schimpf tha se po përpiqej të filmonte një peshkaqen kur në një moment gjithçka rreth tij u bë e zezë dhe ndjeu kapjen nga balena.

“Ndjeja presionin dhe nuk kishe kohë për frikë në një situatë të tillë të duhet vetëm instikti. Asnjëherë nuk mund të jesh i parapërgatitur për një ngjarje të tillë, si kjo e të gjendurit në gojën e balenës. Mbajtja frymën. Gjithçka ishte e zezë brenda.

Një koleg i tij, mbajti kameran të fokusuar për të filmuar momentin e tmerrshëm. Schimpf arriti të shpëtonte dhe të iktenga goja e balenës për të mbërritur i palënduar në anijen ku ndodhej skuadra e tij.

Balenat Bryde që janë të gjata rreth 12 metra gjenden kryesisht në Oqeanin Paqësor, Indian dhe Atlantik. Ata kanë ngjyrë ngri dhe mund të zhyten deri në 300 metra thellësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...