E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

E frikshme/Shikoni çfarë shtrirje ka marrë koronavirusi gjatë 2 muajve të fundit

Koronavirusi ka ngritur në këmbë Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Virusi vdekjeprurës është zgjeruar në më shumë se 80 vende të botës, ndërsa video grafika dëshmon se sa shpejtë është përhapur.

Për realizimin e videos në fjalë, janë marrë të dhënat edhe nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Qendra Evropiane për Sëmundje dhe Parandalim dhe Komisioni kinez për Shëndetësi.

Disa të dhëna të reja janë publikuar lidhur me viktimat dhe të prekurit e koronavirusit. Shifrat e Organizatës Botërore të Shëndetit dhe shkencëtarët kinezë kanë zbuluar se 1.7 përqind e grave që u prekën nga virusi do të vdesin, në krahasim me 2.8 përqind të burrave. Përhapja globale e koronavirusit që shpërtheu prej fundit të dhjetorit të kaluar në Kinë, është përhapur në gati 80 vende, e në rang global vijon të marrë jetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...