E premte, 3 Prill, 2020
3 C
Tirana

E frikshme/ Mbrojtja Civile Italiane: Piku i infeksioneve do jetë pas dy javësh

Lexo edhe ...

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Italia e cila po njeh shifra në rritje për të prekurit nga koronavirusi, duket se do të arrijë pikun pas dy javëve. Këtë informacion e kanë dhënë ekspertët e shëndetësisë në Itali, ku me gjasë piku i epidemisë do të jetë pas dy javëve. Kreu i mbrojtjes civile italiane, Angelo Borrelli tha këtë mëngjes se “Të gjithë thonë se ne do të arrijmë pikun e epidemisë së shpejti, ndoshta javën tjetër ose pas dy javësh”.

Ai tha se ajo çfarë vlen në këtë kohë lufte është zbatimi i urdhrave, duke nisur nga fakti i të qëndruarit në shtëpi. Borrelli po kështu kërkoi nga qytetarët që të shmangin kontaktet dhe të lëvizin sa më pak.

“Optimizmi dhe shpresa duhet të vijnë nga sjelljet që po adoptojmë të gjithë. Kemi nevojë për maturi absolute, duhet të dalim jashtë shtëpisë sa më pak të jetë e mundur.

Është thelbësore që të përmbahet epidemia. Duhet të shmangim kontaktet njerëzore dhe të lëvizim sa më pak. Shmangni largimin nga shtëpia nëse nuk është rreptësisht e domosdoshme.

Epidemiologët na thonë se nëse bëjmë një jetë absolutisht normale, përqindja e personave të prekur nga koronavirusi do të mbetet shumë më e lartë se tani. Për këtë arsye qeveria italiane ka miratuar dhe do të vazhdojë të prodhojë masa të tilla, si ato të miratuara në Kinë. Dhe nëse nuk i përmbahemi këtyre masave, distanca sociale do të jetë e padobishme”.

Numri i të vdekurve në Itali kapi shifrën 3.405, më të lartën në botë, pavarësisht përpjekjeve heroike të mjekëve për të mbajtur gjallë të sëmurët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Lukaku shpërthen në akuza: U desh një juventin i infektuar që të ndalej futbolli

Përhapja e koronavirusit ka sjellë ndalesën e futbollit, por edhe ka tensionuar mardhëniet mes klubeve në Itali. Disa prej tyre mendonin se duhej vepruar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT