E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

E dhunoi për vd*kje dhe e hodhi nga shkëmbinjtë, trondit eksperti mjekësor

30-vjeçari që vrau të dashurën e tij Garyfallia, do të dërgohet në burg. Prokurorët e çështjes kërkuan që ndaj tij të vendosej masa e sigurisë “arrest me burg”, ndaj dhe do të dërgohet në burgun e Korydallosit, i njëjti institucion dënimi ku ndodhet edhe Babis Anagnostopoulos, i cili vrau gruan e tij. 30-vjeçari ka treguar me detaje se çfarë ka ndodhur natën e vrasjes, duke ia atribuuar gjithçka problemeve që ka me shëndetin mendor. Avokati i tij, Giannis Vlachos, këmbëngul tek diagnoza e klientit të tij.

Një hetues dhe një prokuror vendosën që të caktojnë masën e paraburgimit, dhe sot ai do të dërgohet në burgun Korydallos. Gjatë faljes, 30-vjeçari përsëriti rrëfimin e veprës së tij dhe iu referua problemeve psikiatrike për të cilat po merrte ilaçe.

Mbrojtësit e të akuzuarit për vrasjen e 26-vjeçares Garyfallia, pas përfundimit të faljes dhe paraburgimit të 30-vjeçarit, paraqitën një kërkesë për një ekspertizë psikiatrike. Në fakt, një nga dy avokatët e të akuzuarit, Z. Giannis Vlachos, deklaroi në deklaratat e tij se autori i krimit në kohën e veprës penale, nuk ishte në dijeni të asaj që po bënte.

“Ai kërkoi falje, por tha se nuk e kishte kuptuar në atë kohë se çfarë po bënte, sepse ndërgjegjja e tij ishte turbulluar”, tha ai, duke shtuar se i akuzuari kishte bashkëpunuar me autoritetet pavarësisht shtrimit të tij në spital. Atij iu dha i njëjti ilaç që ishte përshkruar nga psikiatri që nga viti 2015″.

Avokati i familjes Garyfallia, Z. Alexis Kougias deklaroi: “Pretendimi i bipolaritetit nuk mund të japë ndonjë mundësi mbrojtje, sepse edhe nëse do të kishim një psikozë të rëndë, si skizofrenia, dhe dikush ishte në fazën e manisë, duhet të provohet se krimi është kryer në fazën e manisë”.

Në të njëjtën kohë, prova e parë nga ekzaminimi mjeko-ligjor i trupit të pajetë të Garyfallia është një ‘shuplakë’ për autorin 30-vjeçar, pasi siç tregojnë karakteristikat, i akuzuari, pasi goditi pa mëshirë 26-vjeçaren, e tërhoqi atë drejt shkëmbinjve, para se ta hidhte në det. Ai e kishte goditur aq fort sa humbi ndjenjat, derisa e hodhi në det, ku vdekja e saj erdhi nga mbytja.

Sipas gjetjeve të ekzaminimit të shërbimit mjeko-ligjor të Pireut, i kryesuar nga eksperti mjekësor Elias Bogioka, trupi i pajetë i Garyfallia, i cili u tërhoq nga deti nga zyrtarët e portit, kishte të nxira nga një grusht në syrin e djathtë, kishte gërvishtje në anën e djathtë, prapa, si dhe një plagë 4-5 cm në anën e djathtë të kokës së saj.

Gjithashtu, nga goditjet në shkëmbinj, qepjet parietale të kafkës u hapën. Të gjitha goditjet, por edhe zvarritjet në shkëmbinj ishin bërë, ndërsa Garyfallia ishte gjallë, sipas ekzaminimit mjeko-ligjor.

Shumë ujë deti u gjet në laring dhe mushkëri, ndërsa gjithashtu tregoi shenja të mavijosjeve në gjirin e djathtë. Sipas përfundimit të Z. Bogioka, dëmtimet e shkaktuara, veçanërisht ato në kokë, ishin të afta të shkaktonin anestezi dhe dhimbje të forta. Autori e hodhi atë në det, vdekja e saj erdhi nga mbytja.

Nga ana e tij, avokati i 30-vjeçarit Giannis Vlachos në deklaratat e djeshme deklaroi në lidhje me të dhënat e ekzaminimit mjeko-ligjor:”Raporti mjeko-ligjor nuk është përgatitur ende. Nuk ka asnjë raport. Unë do të padisë hetuesin nëse ka një raport mjeko-ligjor dhe ai nuk na e bëri të disponueshëm. Raporti nuk ka arritur ende në drejtësi, ende nuk është hartuar, nuk ekziston në shkresat e çështjes. Ekziston një raport i parë me regjistrimin e lëndimeve”.

“Unë e mbrojta atë, sepse familja e tij më solli një letër nga një spital psikiatrik publik që thoshte se ai kishte qenë bipolar që nga viti 2015. Duhet të shohim nëse ai kishte kontroll mbi ndërgjegjen e tij kur kreu këtë veprim të neveritshëm. Nëse ai do të kishte, ai duhet të hante dënimin e parashikuar nga ligji, dhe unë do të jem një nga ata që do të bërtas për të shkuar sa më thellë”, theksoi avokati i 30-vjeçarit.

Burimi i lajmit: Protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...