E mërkurë, 27 Maj, 2020
23 C
Tirana

“E denoncoi vartësi”/ Zbardhet padia kundër kryebashkiakut të Librazhdit

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Prokuroria e Përgjithshme nisi verifikimin për të kaluarën e kryebashkiakut të Librazhdit, Kastriot Gurra duke kërkuar formularin e vetëdeklarimit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Por kush e kërkoi? Kallëzimi është depozituar pranë prokurorisë së përgjithshme nga Lëvizja Qytetare Sopoti, me përfaqësues Rexhep Hanën, audit i brendshëm në bashkinë e Librazhdit, thuhet në dokument. Rexhep Hana kërkon që të verifikohet dhe hetohet Kastriot Gurra, që është eprori i tij, pasi sipas tij, ka indicie dhe dyshime se në vitet 2007-2008 kryebashkiaku aktual ka falsifikuar vulën e Drejtorit të Ujësjellësit në Librazhd.

Në atë kohë, pra 12 vite më parë, sipas kallëzimit, prokuroria (dosja 994) nisi hetimet për Gurrën me akuzën se falsifikoi vulën e ujësjellësit për formimin e një bordi të ri me qëllimin vendosjen e një drejtori të ri në krye të ujësjellësit. Gurra, sipas kallëzimit asokohe ishte shpallur në kërkim. Por këtë pjesë të së kaluarës së tij, sipas padisë së Rexhep Hanës, Kastriot Gurra nuk e ka pasqyruar në formularin e dekriminalizimit dhe për këtë sipas tij është në kushtet e ndalimit.

“Ekziston dyshimi i arsyeshëm se subjekti Kastriot Gurra, ndodhet në kushtet e ndalimit për të kandiduar dhe për tu zgjedhur në një funksion të larte publik, në kuptim të nenit 2 të ligjit nr 138/2015. Ai në vitin 2008 ka qënë në hetim nga Prokuroria e Rrethit gjyqësor Elbasan për procedimin penal nr 944, vepra penale “Fallsifikim i vulave i stampave ose formularëve, parashikuar nga neni 190 i Kodit Penal, neni 188 Kodi Procedurës Penale” thuhet në padi ndër të tjera.

Lexo edhe :   "Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Rexhep Hana i kërkon prokurorisë që të mbledhë provat, ndërsa PD-së i kërkon që të ndjekë këtë kallëzim. Në fund të kallëzimit Hana thotë se disponon dosjen e plotë 994 të vitit 2008 të prokurorisë dhe nëse i nevojitet organit të akuzës është gati t’ia vendosë në dispozicion prokurorisë së Përgjithshme. Kastriot Gurra në 30 Qershor të vitit të kaluar mori mandatin e dytë në krye të bashkisë së Librazhdit. Deri tani emrat e kryebashkiakëve të denoncuar nga Partia Demokratike janë; Valdrin Pjetri i Shkodrës që u largua, Agim Kajmaku i Vorës po ashtu u largua, Mark Babani i Vaut të Dejës, Agron Malaj i Matit dhe Qerim Ismailaj i Mallakastrës. /shqiptarja.com/

Lexo edhe :   "Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Makina në ecje merr flakë, policia jep detajet për shoferen

Një mjet ka marrë flakë në ecje në autostradë. Brenda makinës ndodhej shtetasja me inicialet K.L. Policia paraprakisht njofton se makina ka marrë flakë,...

Astronautët amerikanë në një mision historik

Udhëtimi drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, i astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, Koloneli i Marinsave në pension Doug Hurley dhe...

Temperatura të luhatshme, nesër rikthehen reshjet e shiut

Dita e enjte nis kthjellët me vranësira të pakta kalimtare, dhe prej orëve të mesditës deri ato të pasdites vranësira kalimtare dhe në relievet...

“Mundohen me mish e me shpirt”, Basha: Fermerët luftojnë me mbijetesën

Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një postim në rrjetin social Facebook shkruan ndër të tjera se bujqësia shqiptare ka shtatë vjet që është...

Big Mama i futet biznesit

Big Mama ka vendosur ti futet biznesit. Ajo do të hapë një dyqan veshjesh. Këtë e ka bërë me dije vetë këngëtarja, ku shkruan...
WhatsApp KONTAKTO TT