E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Dyshohet se është helmuar, shtrohet në spital lideri i opozitës ruse

Politikani i opozitës ruse, Aleksei Navalny është shtruar në spital me simptoma të cilët një nga mjekët tha se janë shfaqur “si pasojë e kontaktit me një substancë të panjohur kimike”.

Navalny u transportua ditën e diel, nga burgu në spital, pasi ai ishte dënuar me 30 ditë burg, se kishte organizuar një protestë kundër qeverisë ruse.

Protesta u mbajt të shtunën, ndërsa policia u kundërpërgjigj me dhunë, duke arrestuar mbi 1300 persona. Njerëzit dolën në rrugë për ta kërkuar lejimin e pjesëmarrjes së kandidatëve të opozitës në zgjedhjet e shtatorit për kryetar të Moskës.

Edhe pse politikani nuk është në gjendje të rëndë për jetën, lajmi për shëndetin e tij pritet të shkaktojë alarm në Rusi.

Zëdhënësja e Navalny-t, Kira Yarmysh, tha se ai është duke vuajtur nga një alergji, ndonëse më parë kurrë nuk është ankuar për diçka të tillë. Ajo tregoi se kryetari i opozitës ka pësuar ënjtje të fytyrës dhe skuqje të lëkurës, shkruan “The Guardian”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...