Kryesore

Dyshimet mbi orientimin seksual të Hitlerit, del sekreti tronditës i Eva Braun


               Publikuar në : 15:56 - 17/01/19 Enno

Gruaja e ‘Fuhrer’ ka të ngjarë të ketë vuajtur nga sindroma Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH), sipas Thomas Lundmark, i cili ka shkruar një biografi të jetës së Eva Braun (gruas së Hitlerit).

Kjo sindromë shfaqet kur foshnja e palindur nuk arrin të zhvillojë plotësisht një sistem riprodhues, duke i lënë ata me mitër të vogël ose jo, dhe një kanal vaginal që mund të jetë i shkurtër, i ngushtë ose plotësisht i zhdukur.

Të rriturit me MRKH të patrajtuara thonë se e kanë të pamundur të kryejnë aktin seksual dhe kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale, përfshirë Eva Braun, beson profesor Lundmark.

“Nuk ka të bëjë fare me të” tha ai. Një pjesë kryesore e provave është një kalendar i mbajtur nga gruaja e Dr. Gustav Scholten – një gjinekolog i shquar nazist që punonte në Klinikën ‘Rechts der Isar’ në Mynih.

Në kalendar, Znj. Scholten përshkruan një thirrje nga banesa e Hitlerit, në Berghof, duke shkruar: “Telefonatë Berghof. Udhëtim në Itali nga Fuehrer. Faleminderit për operacionin Eva Braun.”

Dr Scholten u vra në një aksident me makinë në gusht 1944, por profesor Lundmark ishte në gjendje të gjurmonte djalin e kirurgut, Gerhard, i cili tashmë ka vdekur.

Gerhard kujton se ishte në dhomën e Eva Braun në spital dhe gjithashtu konfirmoi se nëna e tij kishte fituar një udhëtim të paguar në Itali, akt mirësjellje i Hitlerit.

 

“Kam biseduar me djalin dhe më ka thënë se ai ishte në spital dhe dhoma e Eva ishte e mbushur me lule, e dukej si një dyqan”, tha profesor Lundmark.

“Ai ishte në të vërtetë atje duke vizituar tezen e tij dhe tezja e tij po thoshte se ‘gjithçka që ajo [Eva] bën është të ankohet gjithë ditën dhe të tregojë sa dhimbje ndjen.”

Arsyeja për operacionin është konfirmuar në një intervistë me nënën e Evës, Fanny, e kryer nga gazetari turko-amerikan Nerin Gun, i cili botoi një biografi të Braun në vitin 1968.

“Ajo kishte kryer një operacion në vaginë”, tha profesor Lundmark. “Kështu fillova të pyesja se çfarë mund të jetë kjo? Dhe përfundova duke folur me një kirurg në Spitalin Universitar të Munsterit, një nga spitalet më prestigjioze në Gjermani. Ai tha: ‘Ajo që përshkruani është MRKH. Një në 5,000 vajza kanë këtë gjendje.’

Profesor Lundmark ka fotografuar një shënim të shkruar nga Braun në shkrimet e saj të personalizuara, duke i premtuar kirurgut një ftesë në shtëpinë e saj.

Gerhard Scholten gjithashtu kujtoi se si Eva e kontaktoi atë menjëherë pas vdekjes së babait të tij dhe e ftoi atë për të notuar në Königssee – një liqen malor pranë Berghof.

Dëshmitë e të tjerëve që e njihnin Braun personalisht hedhin dritë të mëtejshme mbi natyrën e marrëdhënieve të saj me liderin nazist.

Gjatë një udhëtimi në Romë, Eva pranoi para përkthyesit të saj, diplomatit nazist Eugen Dollmann, se nuk kishte asnjë intimitet fizik me Hitlerin.

Sipas kujtimeve të Dollmann, ajo tha: “Misioni, misioni, misioni është gjithçka që ai di …. vetë ideja e kontaktit fizik do të nënkuptonte ndotjen e misionit të tij. Shumë herë duke parë diellin të lindë së bashku, ai më ka rrëfyer se ai mund të dashurojë vetëm Gjermaninë.

Të rinjtë e Gjermanisë, të cilët e shohin atë si shembull, nuk duhet të zhgënjehen nga tregimet e urta të dashurisë, sepse atëherë ata do të humbnin besimin në kauzë.”

Sipas pikëpamjes së Profesor Lundmark, nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në dëshminë e Dollmann-it. “Dollmann nuk kishte asnjë arsye për ta shpifur,” tha ai.

Ai gjithashtu citon mjekun personal të Hitlerit, Dr Karl Brandt, dhe dy nga sekretarët e tij, Gertraud Junge dhe Christa Schroeder, të cilët hodhën poshtë çdo ide se kishte një marrëdhënie seksuale me Braun.

Kujdestari i Berghof, Herbert Döhring, tha të njëjtën gjë në kamera. “Nuk ka prova,”tha Döhring. “Ne nuk gjetëm asgjë, as shërbëtoret, askush nuk gjeti asgjë.

Gruaja ime ishte gjithnjë shumë kurioze, ajo inspektonte lavanderinë kur Hitleri ishte larguar. Por asgjë, asgjë, asgjë.”

Edhe vetë Hitleri, në vullnetin dhe testamentin e tij të fundit, sugjeron një marrëdhënie platonike kur ai e krediton Braun për ‘shumë vite miqësie besnike’. Përmendja e vetme që ai bën për dashurinë është dashuria për popullin e tij.

Profesor Lundmark tha: “Askush që ishte afër Evës, nuk pretendoi se kishin marrëdhënie romantike, madje as prindërit e saj. Ajo kurrë nuk foli me njeri për këtë. Pra, gjasat që ata të kenë ndonjë intimitet është në thelb zero.”

As profesori nuk mund të gjente asnjë sugjerim se Braun kishte ndonjë ish të dashur. “Ajo që do të prisni është se ndoshta ajo kishte një të dashur ose një zemër-adoleshente ose diçka të ngjashme me këtë”, tha ai. “Ju do të prisni që dikush do të dalë nga zdrukthëtaria në një moment dhe të thotë ‘oh yeah, mirë, unë kam një gjë me Eva Braun’. Por nuk ka askënd atje.’

Realiteti i marrëdhënies së Hitlerit me Eva Braun, mendon profesor Lundmark, është se ajo i ofroi atij mburojën kundër spekulimeve rreth jetës së tij personale. ‘Ajo jetonte për Hitlerin, domethënë ai e përdori Evën’, – tha ai.

Libri i Profesor Lundmark. Eva Braun: Her Life and Times: 1912-1945 mund të blihet në Amazon.

Përshtati TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT