E premte, 22 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Dy superfuqitë Rusia dhe Kina bëhen bashkë për një vaksinë ndaj koronavirusit

Kina dhe Rusia po punojnë bashkë për të krijuar një vaksinë ndaj virusit misterioz kinez. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë rus, të cilët thanë se mostrat e virusit tashmë ndodhen në Moskë për analiza.

“Ekspertët rusë dhe kinezë e kanë filluar punën për zbulimin e një vaksine”, njoftoi konsullata ruse në provincën Guangzhou përmes një deklarate.

Edhe pse deri tani në Rusi nuk ka asnjë rast të konfirmuar, Kremlini i frikësohet ndonjë shpërthimi të virusit, duke qenë se ka shkëmbime të mëdha në njerëz ndërmjet dy vendeve.

“Pala kineze e ka dorëzuar gjenomin e virusit në Rusi, duke ua mundësuar shkencëtarëve tanë që të zhvillojnë teste të shpejta për identifikimin e virusit në trupin e njeriut brenda dy orëve”, thuhet në këtë deklaratë.

Kryeministri rus, Mikhail Mishustin, dha urdhër për hartimin e një plani nga autoritetet për sigurinë e konsumatorëve për parandalimin e përhapjes së koronovirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...