E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Dy satelitët e Shqipërisë në hapësirë/A po imiton Rama projektin e Erdoganit?

Dy satelitët e Shqipërisë do të lëshohen në hapësirë në mars dhe qershor. Kryeministri Rama publikoi një video, ku diskutohet për planin e qeverisë së drejtuar prej tij, për dy satelitët që Shqipëria planifikon të lëshojë në hapësirë. Sipas videos, sateliti Albania 1 do të lëshohet në orbitë në muajin mars, ndërsa sateliti Albania 2 do të lëshohet në hapësirë në qershor. Kreu i qeverisë e ka bërë të qartë se satelitët do të përdoren për të forcuar kontrollin mbi territorin e vendit.

Pyetja që parashtrohet lidhet me faktin se si lindi kjo ide e Ramës?!

Kryeministri Rama nuk e ka fshehur asnjëherë marrëdhënien e ngushtë me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Në një shkrim të publikuar tetë muaj më parë, prestigjiozja “The Guardian” shkruan për një plan hapësinor 10-vjeçar të presidentit Erdogan, ambicia e të cilit përfshin prekjen e Hënës, si dhe lëshimin e satelitëve inteligjentë.

Shkrimi nga “The Guardian”

Erdogan zbulon programin hapësinor turk 10-vjeçar

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka zbuluar një program ambicioz 10-vjeçar hapësinor, i pari për vendin që thekson planet e Ankarasë për të konkurruar me vendet e tjera, si në skenën botërore ashtu edhe më gjerë.

Duke folur të martën në mbrëmje gjatë një ngjarje të drejtpërdrejtë televizive të mbushur me efekte speciale, presidenti tha se qëllimi i parë i programit gjithëpërfshirës ishte të kishte kontakt me Hënën në 2023. Misione të tjera përfshijnë dërgimin e astronautëve turq në hapësirë, ndërtimin e një porti hapësinor turk dhe zhvillimin e teknologjisë së sofistikuar satelitore dhe meteorologjike.

“Shpresoj që ky udhërrëfyes, i cili do ta çojë Turqinë në ligën më të lartë në garën globale të hapësirës, ​​do të realizohet me sukses”, tha presidenti.

“Këmbët tona do të jenë në Tokë, por sytë tanë do të jenë në hapësirë. Rrënjët tona do të jenë në Tokë, degët tona do të jenë lart në qiell”. Nën udhëheqjen e Erdoganit, Turqia ka kërkuar të rivendoset si një fuqi botërore. Zgjerimi i suksesshëm i agjencisë turke të hapësirës (TUA) do ta bënte vendin një nga të paktët në botë, të aftë për eksplorim hapësinor.

Turqia themeloi agjencinë e saj hapësinore në dhjetor 2018, pasi partia në pushtet ‘Drejtësi dhe Zhvillim’ (AKP) e bëri projektin një premtim fushate zgjedhore në fillim të atij viti, por aspiratat jashtëtokësore të Turqisë kanë pasur probleme për të dalë nga Toka, deri më tani për shkak të kompleksitetit të projektit dhe Turqisë në krizë ekonomike.

Kritikët kanë vënë në dukje kostot astronomike që lidhen me programet hapësinore, ndërsa mbështetësit e TUA thonë se kjo do të krijojë vende pune teknike, dhe shumë të specializuara dhe do të reduktojë ikjen e trurit të shkencëtarëve dhe studiuesve emigrues.

Presidenti nuk ndau detaje buxhetore për programimin e agjencisë hapësinore, gjatë fjalimit të së martës. Turqia ka gëzuar sukses të shpejtë në teknologjinë e dronëve dhe raketave të prodhuara në vend gjatë viteve të fundit, e cila ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në fushatat ushtarake në Libi, Siri, Irak dhe Nagorno-Karabakh.

Në janar, Erdogan pati një telefonatë me Elon Musk, shefin ekzekutiv të SpaceX, kompania private amerikane e eksplorimit të hapësirës, ​​në lidhje me bashkëpunimin teknologjik me kompanitë turke.

Në bashkëpunim me SpaceX, Ankaraja lëshoi ​​satelitin e komunikimit të gjeneratës tjetër Türksat 5A, i cili do të përdoret për qëllime civile dhe ushtarake në orbitë nga SHBA më vonë të njëjtin muaj.

Një strukturë metalike e ngjashme me monolitin që u shfaq dhe u zhduk në mënyrë misterioze të martën në juglindje të Turqisë, doli të ishte një ‘marifet’ publicitar në lidhje me nisjen e programit hapësinor të vendit.

Një pllakë metalike 3 metra e lartë me mbishkrimin “Shikoni qiellin, do të shihni Hënën”, e shkruar me shkrimin e lashtë turk, u gjet në një fushë javën e kaluar nga një fermer.

Burimi i lajmit: “The Guardian”. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...