E martë, 26 Janar, 2021
2 C
Tirana

Dy javë në spital, covidi i merr jetën zbuluesit të tulipanit shqiptar

Pas dy javësh trajtim në spital, Covidi i ka i merrë jetën zbuluesit të tulipanit shqiptar, Besnik Hallaçi. Ai prej dy javësh ishte i shtruar tek “Shefqet Ndroqi”, ku dhe po merrte trajtim të specializuar për Covid-19. Por për fat të keq, nuk ia ka dalë dot mbanë, duke e mposhtur virusi vdekjeprurës në moshën 64-vjeçare.

Hallaçi ishte biolog dhe ambientalistit i njohur në rang kombëtar dhe ndërkombëtar, dhe zbulues i “Tulipanit Shqiptar” ndryshe “Tulipani i Kukësit”.

Lajmin e hidhur e kanë përcjellë miqtë e tij në rrjetet sociale, ku ndër të tjera shkruajnë se ai ishte një njeri fisnik, familjar model, biolog, ambientalist, studiues i pasionuar, fotograf, njeri që si rrallëkush e njihte florën e faunën e verilindjes.

“Humbëm botanistin e njohur ndërkombëtar Dr.Besnik Hallaçin, Drejtori i Administratës së Zonave të Mbrojtura, Kukës, një nga zbuluesit e tulipanit shqiptar, Tulipa Albanica dhe Epimeda e Alpeve. Po jo vetëm kaq, Hallaçi u përpoq duke botuar një sërë shkrimesh shkencore derisa këto bimë morën çertifikimin ndërkombëtar dhe të tjera prisnin rradhën e publikimit nga aparati i tij fotografik dhe studimet e tij shkencore. U prefsh në paqe kolegu dhe miku ynë! Ngushëllime familjes!”, shkruan në një postim Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...