E premte, 10 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Dy fjalë për sulmin e padenjë që po i bëhet sot Arbër Hajdarit

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Nga: Skënder Minxhozi

Në këto ditë dramash të rënda kombëtare, në plan të parë ka dalë vullneti dhe dëshira për të rimëkëmbur Shqipërinë e tronditur nga tërmeti. Mbi 13 mijë njerëz nuk kanë më thuajse asgjë. Investimet e një jete janë shuar brenda pak çastesh.

Është kjo një kohë kur solidariteti dhe dhimbja i bashkon njerëzit. Por është edhe një kohë, si çdo moment turbullirash e tendosjesh të skajshme sociale, kur profetët e rremë përzihen me turmën dhe marrin pozën e shpëtimtarëve të kombit. Arbër Hajdari nuk është njëri prej tyre. Është një djalë i ri që ka vendosur të ketë një lloj tjetër “rinie”. Jo thjesht vegjetimin në kafenetë e shumta të Tiranës, jo thjesht një karrierë personale për veten apo një projekt meskin për vitet që e presin. Është një i ri i angazhuar, një i ri që ndan prej vitesh me publikun shqiptar, pasionin për më të varfërit, për ata që s’kanë dhe s’munden.

E kam parë këtë veti të vyer të këtij djali nga afër nja dy vjet të shkuara, kur ndihmoi me ushqim, strehim dhe rindërtim të shtëpisë, një familje të këputur nga Qafshtama. Ishte një invetsim prej disa milionësh që ktheu jetën dhe shpresën tek një shtëpi, që me siguri Arbri sot as ja kujton si e ka emrin kryefamiljari.

Këto kohë janë sprova e zjarrit për atë që Abër Hajdari dhe të tjerë si ai, bëjnë përditë në skutat më të mjera të këtij vendi. Për këtë, meritojnë të gjithë një “bravo” të madhe. Vullnetarizmi është një tipar i spikatur i një shoqërie civile dhe të emancipuar. Arbër Hajdari ndodhet në rreshtin e parë të këtij transformimi.

Nga Refxhei Tola*

Arbri është 25 vjec, dhe jetën ja ka dedikuar të varfërve. U kthye pa e menduar, pa e projektuar, pa e planifikuar në simbol të humanizmit. E njoh Arbrin prej 4 vitesh, që kur e nisëm këtë kauzë… Është shqiptari model, i gatshëm të sakrifikojë deri në fund për këtë vend. I gjeti Shqipërisë plagën më të thellë e nisi ta mjekojë pa fjalë, me punë punë, shumë punë. Për ju që se dini, ne miqtë e tij që e njohim nga afër, dimë të themi se Arbri është nga ata të rinj që fle 5 orë gjumë. Nga ata pak të rinj që punon ditë e natë për njerëzit, për të varfërit e për të rinjtë njëkohësisht. Ka bërë gjëra shumë të mëdha për këtë vend, le të dalim bashkë në terren e të pyesim familje të varfëra, Fundjava Ndryshe ka qenë minimalisht njëherë në cdo shtëpi. Por është e kotë të flas për punën e Arbrit. Njerëzit e dinë shumë mirë. Lexova në internet shumë komente që thoshin se Arbri nuk bënte donacion lekët e tij, por bamirësitë e shqiptarëve. Absolutisht e vërtetë. A nuk është ky roli i një fondacioni?? E nëse ndoshta para ekranit të celularit të duket e thjeshtë, nuk është aspak. Të menaxhosh dhjetëra mijëra familje që kërkojnë ushqim, strehë, arsimim, mjekim, punësim, dhe të cosh deri në fund amanetin e bamirësit, nuk është aq e lehtë sa duket.
Kur po dëgjoja dje projektin e Arbrit në emision, e dija që sot do ta sulmonin. Arbri theu me guxim ekuilibrat që po planifikoheshin për ti vjedhur përsëri shqiptarët. Tregoi si zgjidhet situata, tregoi hapur edhe sa kushton zgjidhja e saj… Sot për shkak të angazhimeve të mia në mbrojtje të grave dhe vajzave në Shqipëri, unë nuk po dedikohem me kohë të plotë më pranë fondacionit Fundjavë Ndryshe. Por dua tju them të gjithë miqve të mi, se duhet ta bojkotojmë sulmin që po i bëhet një prej njerëzve që ka bërë më të mirën për Shqipërinë!

Lexo edhe :   Sa para akordon qeveria për rikonstruksionin e banesave të dëmtuara nga tërmeti
Lexo edhe :   Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Fundjavë Ndryshe është dekoruar nga Presidenti Nishani dhe Presidenti Meta. Është dekoruar nga asambleja e New Yorkut si dhe është mbështetur nga të gjitha komunitetet fetare në Shqipëri. Është përzgjedhur nga kisha Mormone si personazh i vitit dhe nga shumë fondacione të huaja të cilat e kanë vlerësuar punën e saj. Fundjavë Ndryshe është përzgjedhur si personazh i vitit nga publiku shqiptar në Top Channel. Arbër Hajdari është zgjedhur nga Departamenti Amerikan i Shtetit mes 6 liderëve botërorë në fushën e bamirësisë.

Ju lutem, Shqipëria nuk e meriton tja largojmë më të mirët!

*gazetare dhe aktiviste

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...