E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

“Dy anëtarët e PDK u takuan për tu sqaruar”, Haliti: S’ka lidhje me politikën

Anëtari i kryesisë qendrore të PDK-së, Muhamet Haliti, i cili është edhe nënkryetar i Degës së PDK-së në Pejë, ka thënë se vrasja e dyfishtë s’ka të bëjë me shkaqe politike.

“Së pari iu shprehim ngushëllime të sinqerta familjeve të Astritit e Blerandit. Nga ato që dihen deri tash, kjo ngjarje tragjike nuk ka asnjë lidhje me politikë apo me zgjedhje. Kërkojmë që organet e drejtësisë ta zbardhin sa më parë këtë ngjarje tragjike”, ka thënë Haliti.

Astrit Ademaj dhe Blerand Kadriaj janë dërguar pa shenja jete në spitalin e Pejës. Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës, Astrit Ademaj dhe zyrtari i të njëjtës parti, Blerand Kadrijaj, mbetën të vrarë mbrëmjen e kaluar në një lokal në Pejë pas një konflikti me njëri-tjetrin. Të dy kishin lënë të takoheshin në lokalin e Ademajt për të sqaruar një konflikt që nuk kishte lidhje me çështje politike, por me ato familjare.

Ngjarja e rëndë u regjistrua rreth orës 20:20, afër Shkollës së Mesme “Ali Hadri”. Gjatë sqarimit të konfliktit, të dy politikanët qëlluan drejt njëri-tjetrit me armë zjarri dhe mbetën të vdekur.

Nga ngjarja mbeti i plagosur edhe vëllai i Astrit Ademajt, Avniu, i cili sipas mjekut kujdestar në spitalin e Pejës, është jashtë rrezikut për jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....