E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Durrës/ Plehrat nuk grumbullohen, qyteti në mesin e sezonit turistik

Grahma e rëndë e plehërave në dekompozim e sipër kutërbon lagjet e qytetit të Durrësit. Për të pestën ditë rradhazi në qytetin bregdetar makina e plehrave nuk qarkullon që të grumbullojë mbetjet për t’i dërguar në vendgrumbullimin e tyre të fundit për të mbyllur kështu ciklin.

E gjitha kjo ndodh tani, jo vetëm në mesin e sezonit turistik, por njëkohësisht në ditët më të nxehta të vitit kur temperaturat në hije kanë kapur kuotat e 40 gradëve Celcius. Temperaturat e larta nuk e ndihmojnë aspak situatën duke përkeqësuar aromën nëpër rrugët e qytetit.

Jo vetëm shqisa e të nuhaturit e pëson në këtë rast, por dhe shqisa e të shikuarit përcjell në tru një peisazh aspak prej qyteti turistik.

Në disa lagje që ndodhen disi larg qendrës së qytetit, banorët kanë zgjedhur zjarrvënien si mënyrë vetjake e të zgjidhurit të problemit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   E kërcënoi për lekët, 27-vjeçari i vë thikën në fyt pronares së shtëpisë

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...