E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Duhet të ndërtojmë një kod mbrojtjeje”, Hajdari: Rregullat në fasoneri duhet të jenë të forta

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari është shprehur se pandemia e koronavirusit i ka bërë një radioskopi të fortë të gjithë industrisë së fasonerisë në Shqipëri.

Në një intervistë për Top Channel, Hajdari deklaron se rregullat për t’u mbrojtur nga koronavirusi, për biznese të tilla si fasoneritë apo ‘call center-at’ duhet të jenë shumë të forta.

Hajdari hedh propozimin për organizmin e një tryeze me specialistët e Shëndetit Publik dhe me drejtuesit e fasonerive, për të ndërtuar bashkërisht një kod mbrojtjeje.

Kreu i Inspektoratit të Përgjithshëm tregoi edhe për inspektimet e bëra këto kohë pandemie, teksa theksoi se janë pezulluar 6 subjekte në Krujë, 2 në Vlorë, 4 në Gjirokastër dhe 3 në Tiranë.

Intervista e plotë:

Çfarë të vërtetash zbuloi kjo pandemi sa i takon trajtimit të punonjësve në industrinë e fasonerisë?

Do na hapi sytë të gjithëve. Edhe neve si autoritete inspektuese por edhe drejtuesve të tyre, që në fasoneri një pjesë e madhe nuk mund të punojnë me rroga minimale. Atje rrogat janë shumë të ulëta, puna është shumë e rëndë. Pandemia ka bërë një radioskopi të fortë, një grafi të fortë të të gjithë industrisë së fasonerisë në Shqipëri. Për çdo institucion ka vend, që pas kalimit të këtij virusi ne të kthejmë gjithë vëmendjen, që kjo industri e fuqishme për ekonominë shqiptare të formalizohet, të standardizohet, të zhvillohet dhe të punojë siç punohet në të gjitha vendet e tjera perëndimore.

Industria e fasonerisë po e kundërshton protokollin e kuq si frenues dhe dëmtues për procesin e punës. Cili është vendimi i Inspektoratit të Përgjithshëm sa i takon protokollit të kuq, dhe mesazhi i tij për këtë gjë?

Në detaje gjithë rregullat e përcaktuara janë të forta ç’është e vërteta. Aty ka vend që po të diskutojmë me qetësi me njëri-tjetrin, dmth si specialistët që kanë bërë kodin apo protokollin si të mbrohemi, si ato që punojnë aty mund të rregullojnë diçka. Por gjithsesi për mua fasoneritë, ‘call center-at’, restorantet dhe baret janë me të vërtetë ambiente ku rregullat për t’u mbrojtur nga COVID-19 duhet të jenë shumë të forta. Të paktën edhe për një periudhë kohe, për disa javë.

Megjithatë përfaqësuesit e fasonerisë janë bërë bashkë dhe janë kthyer në një zë të fortë të kodit të kuq.

Rreth gjysmë milioni njerëz ushqehen nga kjo industri dhe kjo neve duhet të na bëjë të përgjegjshëm. Unë mendoj se ne duhet të organizojmë një tryezë me specialistët e Shëndetit Publik, me drejtues të shoqatës së fasonerisë dhe drejtues kryesorë të fasonerive, në mënyrë që të ndërtojmë një kod mbrojtjeje bashkërisht, dmth edhe ne si institucione shtetërore, edhe Inspektorati Shëndetësor, Inspektorati i Punës, Inspektorati Qendror, gjithë profesorët më të mirë që janë duke ndjekur situatën bashkë me përfaqësuesit e tyre, të ndërtojmë një protokoll rregullash dhe pasi t’i vëmë vulën të gjithë ta respektojnë atë. Ai që nuk e respekton të kuptojë që do të penalizohet, për të shkuar deri në ndjekje penale.

Sa subjekte janë kontrolluar gjatë kësaj pandemie?

Janë pezulluar 6 subjekte në Krujë, 2 në Vlorë, 4 në Gjirokastër, 3 në Tiranë dhe një pjesë e tyre mesa jam në dijeni, pasi kanë plotësuar kushtet e mbrojtjes së punonjësve të tyre nga koronavirusi janë lejuar për të vazhduar punën e tyre. Por vetëm pasi i kanë plotësuar kushtet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...