E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

“Duam paqe”, zëdhënësi i talebanëve në konferencën e parë për shtyp në Kabul

Talebanët sot u zotuan se janë të përkushtuar ndaj paqes sesa hakmarrjes, në konferencën e tyre të parë për shtyp në Kabul, pasi burri që supozohet të jetë udhëheqësi i ardhshëm i Afganistanit mbërriti në vend pas një mërgimi prej 20 vjetësh.

Duke vazhduar nga pretendimet e tyre të mëparshme se ky do të ishte një zëdhënës më tolerant i regjimit Zabihullah Mujahid, u zotua se “ka një ndryshim të madh mes nesh dhe talibanëve të 20 viteve më parë” dhe se gratë nuk do të përballen me asnjë diskriminim, pavarësisht zbatimit të ligjit të Sheriatit.

Vetëm pak minuta para konferencës, u konfirmua se Mullah Abdul Ghani Baradar, nënkryetari dhe bashkëthemeluesi i talebanëve, kishte mbërritur në Kandahar nga Katari, me atë që u përshkrua si një delegacion i nivelit të lartë.

“Ne do të vendosim se çfarë lloj ligjesh do t’i paraqiten kombit. Kjo do të jetë përgjegjësi e qeverisë me pjesëmarrjen e të gjithë njerëzve”, tha zëdhënësi i talebanëve në konferencën për shtyp të martën.

Mes frikës se gratë në Afganistan do të jenë ato që do të vuajnë më shumë nën sundimin e talebanëve – pasi u është mohuar punësimi dhe arsimi në mesin e shumë lirive të tjera gjatë sundimit brutal të grupit nga 1996 në 2001 – Muxhahid u përpoq të lehtësojë shqetësimet e tilla, ndërsa ende tha se gratë do të jetojne sipas ligjit të Sheriatit.

“[Ne] jemi të përkushtuar ndaj të drejtave të grave nën sistemin e Sheriatit”, tha Mujahid. “Ato do të punojnë krah për krah me ne. Ne do të donim të siguronim bashkësinë ndërkombëtare, se nuk do të ketë diskriminim”.

Qeveria e mëparshme talebane imponoi interpretimet më të rrepta të Sheriatit, duke krijuar polici fetare për shtypjen e ‘vesit’ dhe gjykatat talebane shqiptuan dënime ekstreme duke përfshirë prerjen e duarve të hajdutëve dhe vrasjen me gurë të grave të akuzuara për tradhti bashkëshortore.

Mujahid gjithashtu konfirmoi qëllimin e talebanëve për të formuar një qeveri, dhe dha garanci se forma e saj do të shpallet sapo të përfundojë.

“Afganistani do të ketë një qeveri të fortë islame”, tha ai. “Cili do të jetë emri dhe përbërja, le t’ua lëmë këtë liderëve politikë. Unë mund t’ju siguroj se do të ketë vlera të forta islame”.

I pyetur nga një gazetar nëse talebanët do të heqin dorë nga grupi terrorist Al-Kaeda, Mujahid u përgjigj duke thënë se grupi nuk do të lejojë luftëtarët e huaj të përdorin Afganistanin “kundër askujt”.

“Unë do të doja të siguroja bashkësinë ndërkombëtare se askush nuk do të dëmtohet”, tha Mujahid nga qendra e informacionit të mediave të ish-qeverisë në Kabul.

“Ne nuk duam të kemi ndonjë problem me bashkësinë ndërkombëtare”, shtoi ai, para se të mbronim të drejtën e talebanëve për të “vepruar sipas parimeve tona fetare”.

“Vendet e tjera kanë qasje, rregulla dhe rregullore të ndryshme … Afganët kanë të drejtë të kenë rregullat dhe rregulloret e tyre në përputhje me vlerat tona.”

Zëdhënësi sugjeroi që talebanët kishin ndërmend të linin 20 vitet e fundit prapa tyre, duke pretenduar se grupi “nuk do të hakmerret ndaj askujt, ne nuk kemi mëri kundër askujt”.

“Ne duam të sigurohemi që Afganistani nuk është më fushëbetejë e konfliktit. Ne duam t’u japim amnisti atyre që kanë luftuar kundër nesh”, tha ai.

“Kjo ishte e drejta jonë, ne kemi arritur të drejtën tonë, do të doja të falënderoja Zotin që na solli në këtë fazë”.

Gjithashtu ka pasur shqetësime se talebanët do të kufizojnë mediat dhe gazetarët brenda vendit. Muxhahidi gjithashtu u përpoq të shuajë këto frikë në konferencën e së martës.

“Unë do të doja të siguroja mediat se ne jemi të përkushtuar ndaj mediave brenda kornizave tona kulturore”, tha Mujahid. “Media private mund të vazhdojë të jetë e lirë dhe e pavarur. Islami është shumë i rëndësishëm në vendin tonë … Prandaj vlerat islame duhet të merren parasysh kur bëhet fjalë për mediat, për zhvillimin e programeve tuaja”.

“Paanësia e mediave është shumë e rëndësishme, ata mund të kritikojnë punën tonë në mënyrë që ne të përmirësohemi. Por media nuk duhet të punojë kundër nesh”, shtoi ai.

Muxhahidi i vuri theks të veçantë njerëzve që ishin të sigurt nën regjimin e ri talebanë dhe kjo gjë do të ishte ndryshe nga dy dekada më parë. “Në shtëpitë tuaja, askush nuk do t’ju dëmtojë, askush nuk do të merret në pyetje ose ndiqet, ata që kanë trokitur në dyer për të inspektuar shtëpitë janë abuzues, ata do të ndiqen dhe hetohen,” tha ai.

Mijëra ushtarë që na luftuan për 20 vjet, pas përfundimit të pushtimit, ata janë falur. Ata që janë në aeroport duke pritur, kur të kthehen në shtëpitë e tyre, ata do të jenë të sigurt … ne duam t’u japim atyre besim”.

Zëdhënësi i talebanëve tha se grupi i ka falur të gjithë për stabilitetin dhe paqen e Afganistanit, dhe tha se çdo dëm i shkaktuar në ndërhyrjen e fundit ishte “një nga efektet anësore të konfliktit”.

“Një forcë e madhe pushtuese u mund, ishte e pamundur për ne të emancipojmë vendin, pa lëndime, pa dëmtime, pa lëndime”.

“Armiqësive u ka ardhur fundi, ne duam të jetojmë në paqe, nuk duam armiq të brendshëm apo armiq të jashtëm”.

Ai gjithashtu sinjalizoi se talebanët mund të ftojnë vendet të kthehen në ambasadat e tyre, pasi përpjekjet e furishme u bënë në ditët e fundit nga shumë vende perëndimore për të evakuuar ambasadën nga stafi nga qyteti. “Siguria e ambasadave është shumë e rëndësishme për ne. Zonat ku ka ambasada, do të kenë siguri të plotë”, tha ai.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...