E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Dosja ”Gërdeci” i kalon GJKKO-së/ Zheji: Jo e rastësishme, këtu ka politikë

Për analistin e njohur Artur Zheji, rikthimi për gjykim i çështjes së ish-ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu për shpërthimit në Gërdec, dhe kalimi i saj në GJKKO, ka një prapavijë politikë, pasi kjo ngjarje ka ndodhur 13 vite më parë. Deklarata e Zhejit u bë ditën e sotme në emisionin ”Pikat mbi i” në News 24.

Sipas Zhejit, pas shpalljes ”non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha nga SHBA, po rishikohen edhe dosje të tjera, të cilar ishin konsideruar ”don’t-touch”, ose të paprekshme.

Artur Zheji: ”Mendoj që mbrojtja në apo pa thonjëza për të mos rihapur çështjen e Gërdecit, ka qenë autoriteti shumë i fortë i mazhorancës. Nuk e di se kush apo çfarë poli i pushtetit, me shpalljen non-grata të Berishës erdhi momenti për të hapur çështjet që më parë ishin ”dont-touch”. Po rishikohen dhe dosje të tjera. Këtu ka politikë, një politikë në zbatimin e drejtësisë. Nuk është bërë drejtësi. Është bërë drejtësi e cunguar. Donald Lu ka thënë peshqit e mëdhenj. Nuk di që peshku të jetë armiqësor, ai është.

Nëse mendon se Mediu është peshkaqen ok, por nëse është peshk, le të lundrojë në jetën e vet. Ato viktima do të zhvarrosen një ditë, sepse jo vetëm ligji nuk parashkruan, por mëkatet lahen në këtë botë. Nuk është rastësi, që tani po intensifikohet dëshira për drejtësi për çështje që kanë mbi 13 vjet. Këto pastaj me PPP-të këto do të jenë shumë, ndoshta do hapen pas 15 vitesh. Por, do bëhet deti kos.”

Ditën e djeshme, Gjykata e Lartë shpalli moskompetencë në lidhje me rihapjen e çështjes ndaj ish-minsitrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, për shpërthimin e vitit 2008 në Gërdec.

Tashmë, çështja do t’i kalojë Gjyaktës kundër Krimit dhe Korrupsionit (GJKKO), pas kërkesës për rigjykim nga Struktura e Posaçme anti Korrupsion (SPAK).

Më 6 maj, SPAK kërkoi rihapjen e procesit gjyqësor ndaj ish Ministrit Mediu, lidhur me shpërthimin e ndodhur 13 vite me parë në një depo ushtarake në Gërdec, ku humbën jetën 26 persona, mes të cilëve dhe fëmijë, ndërsa mbi 250 të tjerë u plagosën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...