E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Dorëzoi detyrën e ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj mesazh Ramës

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, i ka dorëzuar detyrën ministres Olta Xhaçka. Ai ka shprehur falenderimet ndaj kryeministrit Edi Rama, për mbështetjen në këtë detyrë, duke thënë se pa të do kishte qenë e pamundur.  Cakaj tha ndër të tjera se edhe pandemia ka ndikuar në punën e diplomacisë, teksa kanë punuar në rrethana shumë të vështira.

“Më lejoni të shpreh kënaqësinë që sot kam nderin e posaçëm t’ia dorëzoj formalisht detyrën në Ministrinë e Jashtme. Kryeministri më ka mbështetur gjatë gjithë kohës kur kam qenë në detyrë, dhe ne kemi marrë masat e nevojshme të kemi një vazhdimësi.

E ndjej detyrim moral të falënderoj kryeministrin, për mbështetjen që më ka dhënë. Duke e konsideruar misionin tim të përmbushur, them se pa mbështetjen e kryeministrit, misioni im do kishte qenë i pamundur. Edhe pandemia ka ndikuar në punën e diplomacisë. Kemi punuar në rrethana shumë të vështira!

Këtë falënderim s’po e bëj se e kërkon kodi formal i mirësjelljes, por se e ndjej. S’kam fjalë të falënderoj Ramën për këtë rrugëtim. Falenderoj dhe Xhaçkën. Jam pafundësisht që Xhaçka do ti prijë konferencës së parë ndërqeveritare. Kryeministri në cilësinë e ministrit të Jashtëm, ka bërë përfaqësimin më dinjitoz të mundshëm në kuadër të kryesisë shqiptare të OSBE”, përfundoi Cakaj.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...