E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Dorëzohet Lukashenko? Presidenti bjellorus mund të japë dorëheqjen

Aleksandër Lukashenko, i cili ka drejtuar Bjellorusinë për 26 vjet, ka thënë se do të largohej nga pozita e tij, pasi të miratohet një kushtetutë e re, shkruan agjencia e lajmeve në Bjellorusi, Belta.

“Unë nuk do të jem president me kushtetutën e re”, tha Lukasheka të premten, gjatë një vizite në një spital në Minsk.

Ai nuk ka treguar se kur do të ishte ajo ditë, por ka theksuar nevojën për ndryshime kushtetuese që do të rregullonin kompetencat e presidentit.

Edhe në të kaluarën, Lukashenko ka përmendur mundësinë e ndryshimeve në kushtetutë, por opozita ka hedhur poshtë komentet e tij, si një përpjekje për të blerë kohë dhe për të qëndruar në pushtet në kohën kur po përballet me protestuesit që janë kundër qeverisë.

Bjellorusia po përballet me protesta që nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, që i mundësuan Lukashenkës një mandate të gjashtë, mes akuzave për mashtrim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...