E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

“Dorëzohet” Lukashenko: Nuk përjashtoj zgjedhjet e parakohshme

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka pranuar se mund të ketë tejkaluar kohën e tij në detyrë, por theksoi se është i vetmi person i aftë për të mbajtur atë post.

Në një intervistë të dhënë së fundmi, Lukashenko tha se një përsëritje votimeve për zgjedhjen e presidentit mund të mbahet vetëm pas ndryshimeve kushtetuese.

“Ne jemi gati të kryejmë reformën e kushtetutës. Pas kësaj unë nuk përjashtoj zgjedhjet e parakohshme presidenciale”, tha ai.

Lukashenko refuzon të mbajë bisedime me politikanë të tjerë të opozitës pas thirrjes që qeveritë e BE i bënë për dialog. Ai shtoi se Rusia do të ishte e ardhmja nëse regjimi i tij bie përballë një vale protestash masive.

“Ju e dini se çfarë përfunduam me themelimin dhe udhëheqjen ruse? Nëse Bjellorusia bie, Rusia do të jetë e ardhmja”, citon RIA Novosti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...