E hënë, 25 Maj, 2020
26 C
Tirana

Dora mbi marsh, këmba mbi friksion/ 9 zakone të këqija që dëmtojnë makinën!

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Shumë drejtues automjetesh duket se me dëshirë injorojnë disa sjellje në drejtim, që konsiderohen si të zakonshme, por që në fakt dëmtojnë shumë automjetin.

Ecja gjithmonë me “të kuqe”

Zakoni i parë i keq është ai i të lënit të depozitës së makinës thuajse bosh, duke bërë kështu që mbetjet që depozitohen në fund të futen në qarkullimin e mjetit, duke dëmtuar pompën e karburantit dhe filtrat.

Mbajtja e dorës mbi kokën e marshit të makinës

Pjesa më e madhe e personave që drejtojnë automjetin, e kanë zakon të mbajnë njërën dorë në timon e tjetrën në levën e marshit. Ky pozicion në fakt vendos në rrezik funksionimin e saj, dhe ushtron trysni mbi ingranazhet e ndërrimit të marshave. Këto ingranazhe janë projektuar për të hyrë në kontakt lehtësisht, dhe mbajtja e dorës në levë, ushtron presion mbi to e mund të sjellë dëmtimin e tyre.

Mbajtja e këmbës mbi friksion

Edhe lëshimi i këmbës në pedalin e friksionit është një sjellje pak a shumë e përhapur, por kjo nuk do të thotë se është veprim korrekt. Madje është krejtësisht e kundërta, sepse në këtë mënyrë rrezikohet dëmtimi i friksionit, duke sjellë nxehjen e tij.

Rritja e xhirove të motorit para se të nxehet

Kur ndizet motori i makinës, vaji nis qarkullimin. Por ka nevojë për kohë në mënyrë që të qarkullojë plotësisht. Nëse përndryshe ndizet makina dhe nisemi menjëherë, është njësoj si të zgjohemi nga një gjumë i thellë, të hapim sytë dhe të nisim menjëherë vrapimin 100 metra me pengesa. Kjo nuk do të ishte tamam një lëvizje e zgjuar. Ndaj, motori duhet lënë të punojë pak sekonda para se të nisemi.

Vonesa në kryerjen e shërbimeve

Shtyrja për nesër e shërbimeve që duhen bërë sot, sa i përket mirëmbajtjes së automjeteve, mund të të kushtojë edhe më shumë shtrenjtë. Akumulimi i lëngjeve mund të bllokojë tubat, duke penguar vajin që të mbrojë motorin, dhe mund të ketë pasoja katastrofike si për automjetin, ashtu edhe për portofolin. Pastaj, kur të ndërrosh vajin, është mirë gjithnjë që të ndërrohet edhe filtri bashkë me të.

Injorimi i dritave të kruskotit

Një pjesë e konsiderueshme e drejtuesve të mjeteve, nuk e dijnë funksionin real të disa prej dritave që kanë në kruskotin e makinës, dhe kanë tendencën që të  injorojnë ndonjërën prej tyre kur ndizet. Nëse djegia e një llambe të vogël mund të mos përbëjë problem (edhe pse është e gabuar edhe kjo), ka disa të tjera që mund të jenë më shqetësuese, dhe anashkalimi i tyre mund të të bëjë që të mbetesh në rrugë.

Evitimi i frenave të dorës

Kush ka një makinë me kambio automatike, shpeshherë tundohet ta lerë në modalitetit “parking” sa herë që ndalet, pa tërhequr frenat e dorës. Por ky zakon i keq sjell një trysni të panevojshme e të dëmshme mbi mekanizmat e automjetit, dhe përdorimi i kësaj metode për një kohë të gjatë sjell dëmtimin e makinës.

Frenimi i vazhdueshëm

Përveçse është i rrezikshëm për shkaktim aksidentesh, ngarja duke qendruar ngjitur me makinën para pa respektuar distancën e sigurisë, të detyron që të frenosh shpesh dhe në mënyrë të papritur. Kjo sjell jo vetëm mbinxehje, por edhe konsumin e frenave.

Ngatërrimi i marsheve

Mbajtja poshtë e xhirove të motorit lejon kursimin e karburantit, me kushtin që të jetë futur marshi i duhur. Nëse, përndryshe xhirot janë shumë më të larta se sa duhet kundrejt shpejtësisë së ulët, ato e sforcojnë kot motorin, me rrezikun për të dëmtuar testatën dhe cilindrin. Një marsh i papërshtatshëm e bën motorin që të “ulërasë”. /SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shëndetësia që duam”, Rama jep lajmin e mirë nga Lezha (VIDEO)

Kryeministri Rama njofton se në qarkun e Lezhës, ka përfunduar tashmë rindërtimi i gjashtë qëndrave shëndetësore të reja. Duke bërë krahasimin me vitet e...

Kur do rihapet transporti publik? Rregullat që duhen zbatuar

Kryeministri Edi Rama dje deklaroi se deri nga fundi i kësaj jave do vendoset data e saktë se kur dhe si do funksionojë transporti...

VIDEO/ Policia Bashkiake dhunon të riun rom që mbledh kanaçe

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj një qytetari. Ai ka ndarë me ndjekësit e tij...

“Roboti i parë që fluturon si pëllumbat”

Pavarësisht përparimeve 100-vjeçare në industrinë ajrore, avionët ende nuk mund të manovrojnë aq mirë sa zogjtë. Për të kuptuar më mirë mënyrën se si manovrojnë...

Masat e reja anti COVID/Sugjerime për prindërit që do dërgojnë fëmijët në kopsht

Nga: Marsida Simo Pas tre muajsh izolimi në shtëpi, fëmijët e vegjël do të kenë mundësi të shkojnë në çerdhe dhe kopsht. Kryesisht një pjesë...
WhatsApp KONTAKTO TT