E diel, 31 Maj, 2020
13 C
Tirana

Doni të shpëtoni planetin? Hani më shumë fasule, dhe me pak mish

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Nga Kalina Oroschakoff “Politico.eu”

Hani më pak mish. Ndryshimi i dietës ushqimore, është një mënyrë e rëndësishme për të luftuar ndryshimin e klimës. Kështu vëren një raporti mbi klimën i Kombeve të Bashkuara, botuar të enjten nga Paneli Ndërqeveritar i OKB për Ndryshimet Klimatike (IPPC).

“Disa dieta ushqimore, kërkojnë më shumë tokë dhe ujë, çka çon në emetime më të larta të gazrave serrë në atmosferë, se sa të tjerët”- tha Jim Skea, një nga bashkëdrejtuesit e njërit prej grupeve të punës që hartoi raportin.

“Dietat që janë të pasura me bishtajore, fruta të thata dhe perime, emetojnë më pak karbon, sesa ato që janë të pasura me mish”- theksoi ai. Sfida me të cilën po përballen politikëbërësit, është se sistemi aktual i prodhimit të ushqimit dhe shfrytëzimit të tokës, po e dëmton planetin.

“Bujqësia, prodhimi i ushqimit dhe shpyllëzimi, janë nxitësit kryesorë të ndryshimit të klimës”- thekson IPPC, duke paralajmëruar se dëmtimi i vazhdueshëm i tokës do të minojë më tej përpjekjet për të përmbushur synimet e Marrëveshjes së Parisit mbi klimën, për mbajtjen e ngrohjes globale në më pak se 2 gradë, dhe në mënyrë ideale në vetëm 1.5 gradë Celsius.

“Toka është aty ku ne jetojmë, ajo po i nënshtrohet një presioni njerëzor në rritje. Toka është pjesë e zgjidhjes, por ajo nuk mund t’i bëjë të gjitha vetë”-tha Hoisung Li, kryetari i IPPC, në një konferencë për mediat.

Blegtoria, është përdoruesja më e madh e burimeve të tokës, me gati 80 për qind të të gjithë tokës bujqësore. Lopët e rëndojnë problemin e klimës, duke prodhuar metanin, një gaz i fuqishëm serë. Prandaj ndryshimi i dietave ushqimore nga njerëzit, mund të sjellin një ndryshim të madh.

“Dieta të ekuilibruara, që përmbajnë ushqime me bazë bimore si ato bishtajore, frutat dhe perimet e freskëta, frutat e thata, shkaktojnë një emetim të ulët, në një kohë që gjenerojnë përfitime të konsiderueshme për sa i përket shëndetit të njeriut”- konstatoi raporti.

Një administrim më i mirë i tokës dhe pyjeve, mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e emetimeve, duke thithur dioksidin e karbonit nga atmosfera, duke e ruajtur atë në tokë, ose duke siguruar alternativa për lëndët djegëse fosile, dhe materialet që kanë përmbajtje të lartë karboni, sikurse është plastika.

Ndryshimi i klimës në botë, po ngre pikëpyetje të mëdha sesi mund të shpëtohet planetin ku jetojmë të gjithë, por edhe për të garantuar ushqimin e botës. Politikanët duhet të peshojnë me kujdes, nëse do ta përdorin tokën për ushqim, prodhimin e energjisë, apo për të ndihmuar në uljen e emetimeve të gazrave serrë.

Të mos bësh asgjë, nuk është në fakt një opsion, pasi rritja e temperaturave mund të shkaktojë një seri alarmante efektesh negative për prodhimin bujqësor, duke filluar nga shkretëzimi dhe degradimi i tokës, dhe deri tek tharja e burimeve ujore dhe erozioni i tokës.

“Siguria ushqimore, do të preket gjithnjë e më shumë në të ardhmen nga ndryshimi i klimës, nëpërmjet rënies së rendimentit – veçanërisht në zonën tropikale – kjo do të shkaktojë rritje të çmimeve, ulje të cilësisë, si dhe problem në zinxhirin e furnizimit të qytetarëve”-tha Prijadarshi Shukla, bashkëkryetar i një prej grupeve të punës të IPPC.

Raporti, parashikon një rritje të çmimeve të drithërave deri në vitin 2050. “Ne do të shohim efekte të ndryshme në vende të ndryshme, por do të ketë ndikime më drastike në vendet me të ardhura të ulëta në Afrikë, Azi, Amerikën Latine dhe Karaibe”- theksoi Shukla.

Raporti, nënvizoi gjithashtu rëndësinë e zvogëlimit të shpërdorimit të ushqimit, për të ndihmuar në uljen e emetimeve të gazrave serrë në atmosferë, dhe përmirësimin e sigurisë ushqimore, duke paralajmëruar se “rreth një e treta e ushqimit të prodhuar aktualisht në botë humbet ose shpërdorohet”.

Ndërkohë, një menaxhimi i qëndrueshëm i tokës, mund të përmirësojë sasinë e emetimeve që thithin toka dhe bimësia, dhe ndonjëherë të kthejnë në të kundërt ndikimet negative të ndryshimit të klimës. Kjo përfshin promovimin e praktikave të larmishme bujqësore, që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rreziqeve ekonomike dhe mjedisore të degradimit, si dhe rivendosjen e ekosistemeve natyrore siç është frenimi i shpyllëzimit dhe mbjellja e sa më shumë pemëve.

Sipas Komisionit Evropian, sektori bujqësor prodhoi në vitin 2015, 426.473 kilotonë gazra serë, ose rreth 10 përqind të emetimeve totale të gazrave në union. “Fermerët janë në vijën e parë të krizës ekologjike dhe klimatike. Qeveritë kombëtare dhe Bashkimi Evropian, duhet t’i ndihmojë ata të largohen nga bujqësia industriale, për të ndërtuar një bujqësi më elastike, ekologjike”- tha Sebastien Shonek nga organizata “Greenpeace”.

Sipas tij, kjo do të kërkojë një zhvendosje radikale larg prodhimit industrial të mishit, duke e çliruar sipërfaqen e tokës që përdoret tani për prodhimin e ushqimit të kafshëve, dhe zvogëluar varësinë nga importet e ushqimit, që lidhen me shpyllëzimet masive./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT