E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Dollari zbret në nivelin më të ulët në gati tre vjet

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Monedha e gjelbër ka shënuar një tjetër rënie në tregun e brendshëm edhe gjatë ditës së sotme, ndryshe nga euro që ka ndalur nënçmimin.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një dollar u këmbye sot me 104.75 lekë, duke rënë me 0.26 lekë në krahasim me një ditë më parë.

Ky është niveli më i ulët që nga prilli i vitit 2018, kur monedha e gjelbër qëndroi disa ditët nën 105 lekë. Në tre javët e fundit, dollari është nënçmuar me 5 lekë.

Ekspertët e tregut pohojnë se kjo rënie është e lidhur me zhvillimet në tregjet ndërkombëtare, ku dollari ka humbur pikë ndjeshëm në raport me euron.

Një euro u këmbye sot me 1.18 dollarë, nga nga rreth 1.12 dollarë që ishte në fillim të korrikut. Monedha e gjelbër ka rënë në nivelet më të ulëta në dy vjet, teksa investitorët u shqetësuan rreth dëmeve që po shkakton koronavirusi në ekonominë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe po presin qëndrimin më të fundit nga Rezervat Federale lidhur me politikën monetare si dhe kalimin e një pakete fiskale shpëtuese.

Në të kundërt, euro ka njohur rritje të pandalshme që kur liderët europianë arritën një marrëveshje për një borxh të përbashkët me qëllimin financimin e rimëkëmbjes në vendet e goditura më keq nga pandemia.

Në Shqipëri, rënia e dollarit është përforcuar më shumë edhe nga fakti se euro në tregun vendas nuk ka reflektuar rritjen në bursa. Kjo për shkak të efekteve sezonale nga ardhja e emigrantëve, që kanë rritur ofertën për valutë në treg. Ditën e djeshme euro zbriti në nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë në mars, ndërsa sot është rritur lehtë në 123.44 lekë, por gjithsesi mbetet afër nivelit më të ulët që nga marsi.

Teksa euro nuk është rritur, në mënyrë që të reflektohet kursi ndërkombëtar, dollari ka shënuar rënie më të fortë. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...