E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Dokumenti/ ‘Policia e detyruar të japë një pjesë të rrogës me urdhër nga lartë’

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Ish-deputeti i PD-së, Arben Ristani, me anë të një dokumenti denoncon faktin se punonjësit e policisë në Shkodër janë të urdhëruar të japin një shumë të caktuar, këto për familjet e prekura nga tërmeti.

Me qëllim solidarizimin me familjet e dëmtuara, urdhërohen të gjithë efektivët në Shkodër, të japin kontributin e tyre. Drejtori, zv. Drejtorat dhe shefat e Komisariateve në masën 5 mijë lekë. Shefat e sektorëve dhe shefat e seksioneve në Drejtori e Komisariate në masën 4 mijë lekë.

Specialistët, ndihmës specialistët dhe punonjësit e tjerë të policisë në masën 3 mijë lekë. Sakaq, punonjësit e tjerë civilë, në masën 2 mijë lekë. Lidhur me këtë çështje, Ristani është i mendimit se kontributi ka kuptim si veprim i vullnetshëm, e ndërsa Rilindja ti merr lekët me urdhër.

Statusi

Dikur shkaktonte shume humor nje shprehje nga nje skec i estrades: ” me urdher nga lart dhe me vullnet nga poshte”. Punonjesit e policise ne Shkoder, por jam i bindur qe edhe ne qytete te tjera, madje cdo qytetar shqiptar, por edhe jashte Shqiperise, eshte i gatshem te ndihmoje njerzit e prekur nga fatkeqsia natyrore. Rilindja edhe ndjenjat me njerzore, me te natyrshme, me normale, i perdhos, i deformon, i denatyron. Fjala kontribut ka kuptimin e ndihmes qe njeriu i jep njeriut dhe jo vetem. Ndihma, kontributi ka kuptim si veprim i vullnetshem qe mbart krahas veprimit edhe transmetimin e ndjenjes se dashurise e miqsise, por Rilindja ti merr leket me urdher, pra me force dhe kete e quan kontribut vullnetar, pra me urdher nga lart dhe me vullnet nga poshte.

Lexo edhe :   Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...