E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Dokumenti i morgut që çoi në ‘knockdown’ qeverinë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Nga: Red Varaku

Kryetari i opozitës publikoi mbrëmë në emisionin Opinion mbase skandalin më të rëndë të këtyre njëqind e tetë viteve të egzistencës së shtetit shqiptar. Ai publikoi nje dokument, i cili dëshmon me shifra dhe me emër dhe mbiemër, që kjo qeveri ka kryer një vepër të rëndë penale, duke mashtruar me vetëdije të plotë opinionin publik me fshehjen e vdekjeve të qytetarëve nga covid-19.

Kjo vetëm me qëllimin e ulët për të fshehur përgjegjësinë e qeverisë dhe dështimin e strategjisë së saj në lidhje me masat që ajo duhet të merrte për të mbrojtur jetën e qytetarëve.

Masa të cilat janë vënë shpesh në shënjestrën e sulmeve të opozitës si korruptive dhe të pamjaftueshme, por që janë kundërshtuar nga qeveria pikërisht përmes shifrave të manipuluara të publikuara nga autoritetet qeveritare të shëndetësisë.

Publikimi i këtij dokumenti, që provon fshehjen e rreth 601 vdekjeve me emër dhe mbiemër, nga ana e autoriteteve qeveritare, dëshmon që jemi përballë jo vetëm një skandali, por një krimi të mirëfilltë që tregon se për t’i ikur përgjegjësisë dhe për të fshehur dështimin e saj, kjo qeveri dhe ky kryeministër nuk kursen as të vdekurit.

Ky dokument dëshmon qartë që fatkeqësisht ai që ne konsiderojmë si garant për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit tonë, të prindërve tanë dhe fëmijëve tanë, është në fakt ai që me jetën dhe shëndetin tonë bën para dhe politikë njëkohësisht.

Publikimi i këtij dokumenti ishte një goditje fatale nga ana e kryetarit të opozitës mu në zemër të propagandës dhe mashtrimit me pandeminë, e cila e rrëzon përtokë dhe në mënyrë të pamëshirshme mashtrimin e deritanishëm të qeverisë.

Lexo edhe :   Basha: Mjekët aspak përgjegjësi për fshehjen e viktimave, prokuroria të hetojë
Lexo edhe :   Kakërdhitë e Zagorisë, bariu i Skraparit dhe elita e gomerëve të Shqipërisë

Një goditje e cila prej mbrëmë ka çuar në knockdown të gjithë qeverinë dhe propagandistët e saj, të cilët nga dje janë fshehur skutave dhe kanë heshtur si fija e barit.

Heshtja nga ana e autoriteteve qeveritare, të cilët mund ta përgënjeshtronin fare thjeshtë këtë gjë që mbrëmë thjesht me anë të fotove të librit të morgut, e bën edhe më të dyshimtë atë që fsheh në të vërtetë ky skandal. Gjithsesi, ajo që është e rëndësishme është fakti që nga mbrëmë, nuk ka më dyshim që të gjithë e kanë të qartë se çfarë është në gjendje të bëjë kjo qeveri për të fshehur dështimin e saj.

Të gjithë e kanë të qartë që kjo qeveri jo vetëm ka dështuar plotësisht në lidhje me menaxhimin e pandemisë, por e ka përdorur atë gjatë gjithë kësaj kohe në mënyrë krejt të papërgjegjshme dhe të pacipë për të bërë politikë me vdekjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...