E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

“Do të shpërndaj Parlamentin”/ Rudina Hajdari ka një mesazh për Metën

Deputetja Rudina Hajdari ka komentuar deklaratën e presidentit Meta, gjatë manifestimit që u mbajt më 2 mars.

Gjatë fjalës së tij në podium, Meta paralajmëroi se pas 15 marsit do të shkojë në Parlament për ta shpërndarë. E ftuar në emisionin “Top Talk”, Hajdari tha se mbështet disa nga gjërat që Presidenti ka thënë.

Ndërsa sa i përket shpërndarje së Parlamentit, deputetja u shpreh se Meta nuk e ka atë kompetencë.

“Meta ka thënë se ai parlament po shkel Kushtetutën, dhe besoj se disa nga gjërat që ai ka thënë qëndrojnë. Por nuk besoj se shpërndarja e parlamentit do ishte një e drejtë që ai e ka si kompetencë.

Por unë do ta inkurajoja presidentin që të mbështesë me hapa konkrete faktin që ajo Kushtetutë duhet vërtetë të përfaqësohet dhe të respektohet, por ama duhen hapa konkret.

Nëse ai nuk i bën dot këto, nuk e besoj që po i bën këto gjëra në mënyrë të sinqertë”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...