E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

“Do qëndroj deri në fund”/ Letra e Hitlerit që shkroi një javë para se të vetëvritej

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Një letër e vitit 1945, e shkruar nga Adolf Hitleri, udhëheqësi i Partisë Naziste në Gjermani gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka dalë në ankand.

Shumë ekspertë, e kanë quajtur letrën “shënimi i vetëvrasjes”, i shkruar një javë para se Hitleri të kryente vetëvrasje, duke gëlltitur një pilulë cianidi, dhe më pas duke u vetëqëlluar me pistoletë në kokë.

Në atë letër, Fyrheri tregon sfidën që ka përpara, dhe këmbëngul se do të qëndronte në vend, për “t’i dhënë një shembull të mirë të gjithë atyre gjermanëve që do të mbeten bashkë me të”. “Do të qëndroj në Berlin, në mënyrë që të marr pjesë në mënyrë të ndershme, në betejën vendimtare për Gjermaninë, dhe të jap një shembull të mirë për të gjithë ata që mbeten me mua”- shkroi Hitleri në letrën e 24 Prillit 1945 drejtuar marshallit Ferdinand Shërner.

“Unë besoj se në këtë mënyrë, do t’i bëj Gjermanisë shërbimin më të mire”- theksoi ai.

Më tej udhëheqësi nazist vazhdoi: ”Për sa ju takon, ju duhet të bëni përpjekje për të fituar betejën për Berlinin. Ju mund të na jepni këtu një ndihmë vendimtare, duke zmbrapsur rusët drejt veriut, sa më shpejt që të jetë e mundur…”

Letra u shkrua një javë para se Hitleri të bënte vetëvrasje. Edhe bashkëshortja e tij, Eva Braun, gjithashtu kreu vetëvrasje duke gëlltitur një pilulë cianidi më 30 prill 1945. Shtëpia e Ankandeve Historike Aleksandër, me seli në Merilend të SHBA-së, e shet këtë letër për një çmim fillestar prej 30.000 dollarësh.

Ekspertët besojnë se ajo do të shitet midis 60.000 dhe 80.000 dollarëve. Presidenti i saj, Bill Panagopulos, e përshkroi atë si një zbulim të rrallë, dhe në thelb një “shënim të vetëvrasjes” së Hitlerit. “Nuk ka dëshmi të tjera të shkruara të Hitlerit, që shpallin synimin e tij për të qëndruar (dhe vdekur) në Berlin”- tha Panagopulos në një intervistë për britaniken “The Sun”.

Në këtë ankand, është gjithashtu e përfshirë është përgjigja e marshallin Shërner ndaj Hitlerit, duke i kërkuar atij të largohej nga Berlini, dhe të merrte komandën e sektorit jugor.

“Vetëm ju jeni garancia për vazhdimësinë e ardhshme të kombit, vetëm prej jush merr urdhër çdo gjerman, ashtu si të gjithë forcat e armatosura gjermane, pa asnjë kushtëzim” – shkroi Shërner në letrën e tij të 23 prillit 1945. “Vetem ju jeni Gjermania…Nëse bini ju, do të bjerë edhe Gjermania”- thekson ai.

Letra e Hitlerit drejtuar marshallit Shërner, duket sikur i hedh poshtë të gjitha teoritë e konspiracionit, sipas të cilave Hitleri u arraris nga Gjermania në vendet e Amerikës së Jugut. Në vitin 2017, CIA publikoi ​​dokumente të deklasifikuara, ku agjencia e inteligjencës hulumtoi mundësinë që Hitleri mund të ishte ishte gjallë në Amerikën e Jugut deri në vitin 1955 – gati një dekadë pas përfundimit të luftës.

Dokumenti, që ndodhet në faqen e internetit të CIA-s, theksoi një ish-ushtar SS u tha agjentëve të CIA-s se ai ishte takuar rregullisht me Hilterin në Kolumbi. “Citroen” (një burim i CIA-s), pretendonte se e kishte kontaktuar Hitlerin rreth një herë në muaj në Kolumbi, gjatë udhëtimit të tij nga Marakaibo në atë vend, si një punonjës i “Shipping Co KNSM” – thuhet në dokument.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...