E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Do luhej në 12 shtete, pandemia ndryshon ”axhendën” e Euro 2020

Kampionati Evropian , Euro 2020 që në fakt do të mbahet në verën e ardhme të 2021-it, mund të mos zhvillohet ashtu siç u planifikua, në 12 shtete.

Eventi që dukej si një ngjarje interesante deri një vit më parë, është kthyer gjithnjë e më shumë në një telash për organizatorët, për shkak të pandemisë COVID-19.

UEFA insiston se plani vazhdon si normalisht, por ndërkaq, kanë filluar bisedimet konkrete për zhvillimin e aktivitetit në një shtet të vetem apo dy.

Udhëtimi nëpër Europë është thuajse plotësisht i bllokuar për shkak të valës së dytë që ka goditur kontinentin dhe që parashikohet të përkeqësohet në muajt në vijim.

Kjo ka bërë që UEFA të rishikojë planet e saj pasi lëvizjet e kufizuara apo karantinimi i skuadarve dhe pjesëtarëve të numërt të stafeve përkatëse, do të bënin thuajse të pamundur zhvillimin normal të sfidave nëse situata me pandeminë nuk ndryshon shumë shpejt.

Sipas “Daily Mail”, që tani kanë nisur bisedimet me Anglinë, për të zhvilluar aty të gjitha ndeshjet e këtij turneu, duke shfrytëzuar impiantet e cilësisë së lartë që ka në këtë vend. Atyre mund t’u bashkohen edhe 2-3 impiante në Skoci e Uells.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alarmi: Më shumë se gjysma e produkteve kozmetike përmbajnë kimikate toksike

Më shumë se gjysma e produkteve të njohura kozmetike që shiten në SHBA dhe Kanada ka gjasa që të përmbajë nivele të larta të...

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...

”Ngrita çështjen e një Europe të lirë”/ Biden”: Putinit ia thashë të gjitha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zbardhur detaje në lidhje me takimin e zhvilluar ditën e sotme në Gjenevë, me...

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...