E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

“Do jenë të parët që dalin në treg”, Klosi: Turizmi mori vëmendje nga paketa e dytë ekonomike

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi deklaron se sektori i turizmit ka marrë vëmendje të madhe, përmes paketës së dytë ekonomike që u ofrua nga qeveria.

I ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Klosi tha se paketa e dytë ekonomike plotësoi 3 kushtet që ai i kishte kërkuar.

Sipas tij, arsyeja pse ky sektor mori kaq shumë mbështetje është sepse do të jetë i pari që do të dalë në treg. Klosi theksoi se nëse situata vijon me këto ritme, atëherë mund të ketë një hapje të bareve dhe restoranteve më datë 18 maj.

“Jo se jam anëtar i kabinetit, dhe se duhet të mbroj kryeministrit, por duhet të themi të vërtetat. Kemi marrëdhënie të mira me komunitetin e turizmit. Edhe pse shkuan të ankohen tek lideri i opozitës. Unë kam qenë në hotelin e zotit Topuzi. Kemi bërë lidhje shumë të shpeshta me ta. Edhe para dy ditësh, e pata këtë komunikim me zotin Topuzi. Në kuadër të marrëdhënies së shtetit me këtë sektor, ishim të parët që morën masa ndaj turizmit. Qeveria shqiptare, në një vendimmarrje të përbashkët, dhe me ministrin Ahmetaj, falë bashkëpunimin me këtë komunitet, ia dolëm që dhe ky i fundit të bënte presionin e tij dhe vendimmarrja të ishte e duhur. Nëse në paketën e parë, paketa e mbijetesës, ku iu dha mbështetje njerëzve më vulnerabël, sektori i turizmit nuk mori pak. Nuk flasim vetëm për hotelet, por i gjithë sektori. Tek paketa e dytë, është i vetmi sektor, turizmi, që mori mbështetje. Iu dha mbështetje të 3 kërkesave, që Zaku dhe kolegët e tij, mi parashtruan kërkesat. Asnjë sektor tjetër si mori këto. U hoq presioni i tatim-taksave për 2020-ën. Iu dha 150 mln euro mundësi që këtij sektori të marrë kredi të buta. Vjet në këtë kohë, në hotelin e zotit Bregasi ishte e vështirë të gjeje një dhomë. Kjo të bënte të ndiheshe mirë. Po ashtu dhe Prestige Resort, apo Fafa ishin plotë. Ajo që ka kemi dalë në këto, ia kemi dalë që këtë vlerë të biznesit, ta vëmë në pah. Ne ia dolëm që të ngremë këtë sektor në piedestal. Ishte një mbështetje e madhe ndaj këtij sektori, pasi ishte i pari që del në treg. Mund të fusë para të reja fresh. Ne na duhet që të gjejmë gjuhën me komunitetin. Them se ia kemi dalë. Nuk e di nëse ka pasur sektor të madh me më shumë vëmendje se sa ky. Është një sektor që mund të prodhojë. Po të flisje para 3 javësh, që do të hapnin baret dhe restorantet ishte habi. Sot kemi mundësi që të themi se në 18 do të hapen baret dhe restorantet, nëse kemi këtë situatë”, tha ai.

Lexo edhe :   “Muzika e lartë përhap Covid-19”, Klosi: I qëndroj deklaratës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...