Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Djegia e mandateve, flet ish-presidenti: S’duhet futur fitili në zjarr

Ish-presidenti Rexhep Meidani, ka reaguar lidhur me djegien e mandateve nga opozita, duke thënë se një vendim i tillë është një veprim “in extremis”.

Sipas tij, klasa politike duhet të mblidhet dhe të diskutojë për zgjidhjen e krizës në vend.

“Teorikisht jam pro për t’u mbledhur kjo klasë politike dhe për ta diskutuar zgjidhjen e krizës. Mirëpo, praktikisht kjo varet nga klasa politike. Ndërsa, për djegien e mandateve nga opozita, mendoj se është vendim in-exremis.  Nuk duhet futur fitili në zjarr. Zgjidhja është në tavolinë. Palët duhet të ulen”, u shpreh ish-kreu i shtetit shqiptar Meidani.

Pas djegies së mandateve, opozita e bashkuar vijon me protestat para godinës së parlamentit, sa herë ka seancë plenare, ndërkohë ka njoftuar për një protestë masive më 13 prill, për të cilën kryedemokrati Lulzim Basha u ka kërkuar ish-deputetëve dhe Kryesisë që të intensifikojnë takimet me qytetarët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...