E martë, 2 Qershor, 2020
23 C
Tirana

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në luftën kundër COVID-19.

Mbretëresha tha se ditë më të mira do të vijnë dhe se të gjithë do të kenë mundësi të takohen me familjet e tyre, me miqtë apo me të dashurit pasi kjo situatë të mbarojë.

“Po ju flas në një kohë që e di se po bëhet edhe akoma më e vështirë: një kohë trazirash në jetën e vendit tonë që ka sjellë dhimbje për disa, probleme ekonomike për shumë dhe ndryshime të mëdha në jetën e përditshme të të gjithë neve.

Ne kemi përballur sfida më parë, por kjo është ndryshe. Këtë herë ne bashkohemi me të gjitha kombet në mbarë globin në një përpjekje të përbashkët, duke përdorur përparimet e mëdha të shkencës dhe dhembshurinë tonë instiktive për t’u shëruar. Ne do të kemi sukses dhe se suksesi do t’i takojë secilit prej nesh. Duhet të ngushëllojmë që ndërsa mund të kemi akoma më shumë për të duruar, ditët më të mira do të kthehen. Ne do të jemi përsëri me miqtë tanë, do të jemi përsëri me familjet tona, do të takohemi përsëri”, tha Mbretëresha Elizabeth II, gati 94-vjeç, në fjalimin e saj të jashtëzakonshëm televiziv para kombit në lidhje me urgjencën e koronavirusit.

Lexo edhe :   COVID-19 në Itali/ Situata drejt përmirësimit, dalin të dhënat e fundit

Ky fjalim ishte i rrallë pasi që prej vitit 1953 Mbretëresha Elizabeth ll ka mbajtur në total 4 fjalime, dhe koronavirusi ishte shkaku që Elizabeth ll të bënte fjalimin e katërt. Fjalimet tjera kanë qenë për rastin e konfliktit të parë në Irak, funeralin e Zonjës Diana dhe për humbjen e nënës së saj, mbi njëqind vjeç në vitin 2002

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sezon turistik i pazakontë/ Plazh nën ruajtjen e ushtrisë

Ky sezon turistik do të jetë i pazakontë, edhe për faktin se forcat e armatosura do të zbresin sërish në terren, por kësaj here...

Kosovë/ Ja kur do zhvillohet seanca për votimin e qeverisë

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që të mërkurën (nesër) në ora 11 të mbahet seanca, në të cilën pritet të votohet qeveria...

SHBA hedh hapin e rëndësishëm, zyra e shtypit të Ambasadës njofton lëvizjen e Yuri Kim

Ndërkombëtarët janë vënë në lëvizje, për të mos lejuar dështimin e Reformës Zgjedhore. Forcat politike, nuk lëshojnë pe në kërkesat e tyre. Por ndërhyrja...

Abuzoi me të miturën, 65-vjeçari kokulur në Gjykatë (Foto)

Sot 65-vjeçari Abas Doku dhe një prej të rinjve që bashkëpunoi në abuzimin seksual ndaj 15-vjeçares, kanë dalë para Gjykatës së Tiranës. Dy të arrestuarit...

A duhet shkarkuar Ardi Veliu? Rama i del në mbrojtje

Pak ditë më parë, në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu u pyet për dhunën e...
WhatsApp KONTAKTO TT