E enjte, 25 Nëntor, 2021
15.5 C
Tirana

Dita “Zero” po afron

Nga: Eduard Zaloshnja

Në datën 4 prill, ISHP-ja njoftoi se kishte konfirmuar 29 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri. Kjo ishte dhe shifra më e lartë ditore qysh prej 9 marsit, kur ISHP-ja njoftoi se kishte konfirmuar një natë më parë rastin e parë me COVID-19.

Në ditët në vijim, kurba e rasteve të reja ditore filloi rënien, e cila ka qenë e qëndrueshme deri më sot, kur numri i rasteve të reja ka zbritur në 7. Funksioni që e përfaqëson më afërsisht kurbën e rënies së rasteve të reja ditore është ai i logaritmik (ka koeficientin më të lartë të përafrimit ndër funksionet e mundshme; R2=0.7548).

Le të shpresojmë se në ditët në vijim, kurba e rasteve të reja do të ndjekë pak a shumë këtë funksionin logaritmik (pa ndonjë vatër të re familjare si ato të para disa ditëve në lagjet Kiras e Dobraç të Shkodrës). Në këtë skenar, deri më 15 prill, ISHP-ja mund të na japë lajmin e mirë se ka konfirmuar zero raste të reja nga testimet e kryera prej saj (shihni grafikun shoqërues).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla tallet me Bashën: Luli çohet vonë, s’ka marrë vesh që takuam fermerët

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka ironizuar kryedemokratin Basha sa i takon takimit me fermerët. Reagimi i Ballës vjen pas...

Rama zbardh debatet me fermerët dhe tregon për çfarë ranë dakord

Kryeministri Edi Rama ka zbardhur takimin që pati me fermerët, të cilit ishin duke protestuar para Parlamentit. Kreu i qeverisë ka pasur një bisedë...

Vrau gruan, del video që i ka bërë Carolinës para se të kryente aktin e rëndë

Një video e xhiruar nga Babis Anagnostopoulos me celularin e tij pak muaj para se të vriste gruan e tij Caroline brenda shtëpisë së...

I ra të fikët gjatë spektaklit ‘live’/ Fifi merr vendimin: Do filloj konsultat

Fifit i ra të fikët gjatë spektaklit të "Big Brother VIP", ku pati një debat me opinionisten Balina Bodinaku. Ajo u ndje keq, pasi...

Akt terrorist apo gabim njerëzor? 44 viktima, 1 i mbijetuar është zhdukur

Aksidenti në Bullgari ka marrë një tjetër rrjedhë, me shumë enigma. Mediat bullgare aluduan se në autobus po transportohej benzinë ose naftë, ndaj dhe...