E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Distria Krasniqi “lan në ar Kosovën”, fiton medaljen Olimpike në xhudo

Xhudistja Distria Krasniqi ka triumfuar në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, duke fituar medalje ari. Krasniqi mundi në finale japonezen Funa Tonaki.

Sportistja nga Peja fitoi ndeshjen e parë ndaj brazilianes, Gabriela Chibana, ndërsa në çerekfinale mposhti gjithashtu me ‘ippon’ Chen Hao Lin në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Ndërsa në gjysmëfinale, Distria Krasniqi, u ndesh me kundërshtaren Urantsetseg Munkhbat, të cilën arriti ta mposhtë gjithashtu edhe pse me pak vështirësi.

Japonezeja Funa Tonaki, ishte pretendentja kryesore për fitimin e medaljes së artë, por Krasniqi arriti ta mposhtë duke entuziasmuar gjithë shqiptarët. Kjo është medalja e dytë për Kosovën, pas asaj në 2016 nga Majlinda Kelmendi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...