E shtunë, 23 Janar, 2021
11 C
Tirana

Diplomatët amerikanë monitorojnë gjyqin ndaj Arbër Çekajt

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka shtyrë sërish gjyqin për Arbër Çekajn. Në këtë seancë pritej të lexohej mbrojtja e të pandehurve, por avokatët kanë paraqitur një pretendim të ri. Sipas avokatit Maks Haxhia, CD me përgjime i vënë në dispozicion nga prokuroria, nuk mund të hapej dhe ata nuk kanë pasur mundësi të njiheshin me këtë provë.

Gjatë seancës ka qenë i pranishëm edhe një përfaqësues i Ambasadës Amerikane. Çekaj tha se ka kërkuar praninë e ndërkombëtarëve, në këtë proçes të cilin e konsideron një farsë.

“Kërkova ndërkombëtarët, pasi ju nxituat për ta mbyllur këtë proces farsë. Më keni dhënë garanci në Gjermani për proçes të rregullt ligjor, dhe nuk më jepni mundësi të mbrohem”, është shprehu Çekaj. Sakaq trupi gjykues vendosi të shtyjë seancën e radhës për në 4 mars.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I prekur nga Co*id/ Ndërron jetë gazetari legjendar i CNN, Larry King

Gazetari amerikan, Larry King ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare. Lajmi është bërë e ditur përmes një deklarate në llogarinë e tij në rrjetin...

Kryemadhi: Edhe 92 ditë na ndajnë nga ndryshimi

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi zhvilloi ditën e sotme një bashkëbisedim me banorët e Zall Bastarit. Kryemadhi u shpreh se taksat e larta në Tiranë...

Real Madrid, dhuratë speciale për ekipin që e turpëroi në Kupën e Mbretit

Real Madrid ka shkuar përtej humbjes së pësuar në Kupën e Mbretit kundër Alcoyano-s, skuadër e kategorisë së tretë. Pas eliminimit, Los Blancos kanë bërë...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Manastirliu jep lajmin e mirë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastrirliu, ka dhënë një lajm të mirë në lidhje me vaksinimin kundër koronavirusit në vendin tonë. Manastirliu u shpreh se Shqipëria...

Grabitet me armë një pikë dhëniesh kredie në Tiranë

Filiali i një institucioni financiar për dhënien e kredive, është grabitur pak minuta më parë në Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth orës 13:40 në zonën e...