E martë, 21 Shtator, 2021
26 C
Tirana

Diplomatët amerikanë monitorojnë gjyqin ndaj Arbër Çekajt

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka shtyrë sërish gjyqin për Arbër Çekajn. Në këtë seancë pritej të lexohej mbrojtja e të pandehurve, por avokatët kanë paraqitur një pretendim të ri. Sipas avokatit Maks Haxhia, CD me përgjime i vënë në dispozicion nga prokuroria, nuk mund të hapej dhe ata nuk kanë pasur mundësi të njiheshin me këtë provë.

Gjatë seancës ka qenë i pranishëm edhe një përfaqësues i Ambasadës Amerikane. Çekaj tha se ka kërkuar praninë e ndërkombëtarëve, në këtë proçes të cilin e konsideron një farsë.

“Kërkova ndërkombëtarët, pasi ju nxituat për ta mbyllur këtë proces farsë. Më keni dhënë garanci në Gjermani për proçes të rregullt ligjor, dhe nuk më jepni mundësi të mbrohem”, është shprehu Çekaj. Sakaq trupi gjykues vendosi të shtyjë seancën e radhës për në 4 mars.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pse jam për Kongresin e Jashtëzakonshëm të Partisë Demokratike

Nga: Genc Pollo 1-Projekti i shpresës e i besimit ende në pritje Partia Demokratike e mbas 25 prillit fatkeqësisht nuk ka ende një projekt të ri...

Ish-kryeministri serb kritikon presidentin Vuçiç: Ka firmosur vetë marrëveshjen

Policia e Kosovës ndërmori një operacion në veri, për të zbatuar marrëveshjen për targa të përkohshme. Ish-kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkovic, ka thënë se...

Tensionohet situata/ Vazhdon bllokimi i rrugës afër pikës kufitare në Jarinje

Qeveria e Kosovës nisi dje me zbatimin e reciprocitetit, duke vënë targa të përkohshme për mjetet me targa të Serbisë që hyjnë në territorin...

Putin porositi vrasjen e ish agjentit të KGB-së? Hetimet nxjerrin të vërtetën

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut, ka gjetur se Rusia ishte përgjegjëse për vrasjen e Aleksandër Litvinenkos. Litvinenko, një ish-spiun rus i cili...

Masa e targave, si akt fuqie i gjithanshëm

Nga: Mentor Nazarko Fillimi i jetësimit nga Kosova të një mase reciprociteti vendosja e targave të përkohshme kosovare për automjetet me targa serbe, është një...