E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Diplomatë të huaj zbulojnë planin e Vetëvendosjes për bashkim me Shqipërinë

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Franca dëshiron të marrë një rol kryesor në çështjen e zgjidhjes së problemit Kosovë-Serbi, përveç presidentit të Serbisë, tashmë e thonë edhe diplomatë të ndryshëm të cilët njohin dhe përcjellin rrethanat në Ballkanin Perëndimor.

Sipas tyre, duke zgjidhur problemin e Kosovës, Franca dëshiron që të tregojë fuqi ndërkombëtare, ndërkohë për kancelaren gjermane, Angela Merkel, thonë se është duke bërë përpjekje që të bind BE’në të përjashtojë çfarëdo mundësie të ndarjes së Kosovës nga frika e destabilizimit në Bosnje e Maqedoni Veriore.

SHBA’ja sipas këtyre burimeve diplomatike është e interesuar ndërkohë që të gjejë një zgjidhje për Kosovën, me qëllim për ta neutralizuar ndikimin rus mbi Serbinë.

Sipas disa diplomatëve, shtetet e Bashkimit Evropian kanë vërejtur që përpjekjet e Perëndimit për të zgjidhur ‘nyjën e Kosovës’ janë shumë të bezdisshme për Rusinë, e cila ka frikë se pozita e saj në Ballkan do të tronditet, dhe sipas tyre kjo është edhe arsyeja pse Kremlini çdo ditë e më shumë është aktiv në politikën e Serbisë.

“Aktorët ndërkombëtare vazhdojnë të përqendrohen në problemin e Kosovës, gjë të cilën ata më së shumti e bëjnë prapa kuintave. SHBA-të vazhdojnë të përpiqen të neutralizojnë ndikimin e Rusisë në Serbi duke gjetur një zgjidhje për Kosovën. Por qasja e SHBA-së është gjithnjë e më kaotike për shkak të interesave kundërshtuese brenda SHBA-së dhe pikëpamjet e ndryshme brenda BE-së. Franca dëshiron të marrë rol drejtues në zgjidhjen e problemit të Kosovës në mënyrë që të demonstrojë  fuqinë e saj kombëtare, ndërsa Gjermania përpiqe që të bind BE-në të përjashtojë çdo mundësi të ndarjes së Kosovës nga frika për destabilizim në Bosnje dhe Maqedoni Veriore”, ka thënë ky burim diplomatik për ‘Danas’, transmeton Gazeta Express.

Lexo edhe :   Bilanc negativ në Kosovë/ 12 viktima dhe 764 të infektuar në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Kosovë, 14 viktima nga koronavirusi në 24 orë

Ndërsa ardhja e Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet mendohet se ka komplikuar gjetjen e një zgjidhje finale për Kosovën, pasi që partia qe drejton Albin Kurti refuzon të ulet në tryezën e dialogut në rast se Kosovës i kërkohet të bëjë ndonjë koncesion.

Tutje këto burime diplomatike jo zyrtarisht  i ka thënë gazetës serbe se Vetëvendosje është e fokusuar që të bashkojë Kosovën me Shqipërinë, por këtë dëshiron që ta bëjë në mënyrë me të ngadalshme, pasi që nuk është në interesin e kryeministrit të ardhshëm të Kosovës që të bashkohet me një shtet që ka shumë probleme të brendshme, përfshirë krimin dhe korrupsion.

Sipas burimeve që  iu referohet ‘Danas’, Vetëvendosje nuk është e kënaqur me situatën në Shqipëri dhe në të ardhmen  afërt do të provojë që përmes partisë së saj në Tiranë të inkurajojë lëvizje pozitive dhe më pas për të shqyrtuar mundësinë e bashkimit./GazetaExpress/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...