E premte, 26 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Dikur ecte me 120 km/h, ja si duket sot makina e Enver Hoxhës (Foto)

Në vitet e shkëlqimit historik do ishte ëndërr t’i qëndronim pranë këtij prototipi të “Skodes”, ndërsa sot ajo gjendet mes makinash të viteve të fundit në një autoservis të Lezhës, si dëshmi kohës së pakthyeshme…

Modeli unik, për të cilin thuhet se ka vetëm 100 ekzemplare ne bote, rastësisht ka rënë në duar të dy vëllezërve që kanë patur një lidhje nga xhaxhai me ish-diktatorin Hoxha.

Xhamat e trashë janë me shenja plumbash, si për të testuar sa mund të përballonte. Edhe pse kanë kaluar shumë vite, motori është ende në gjendje pune, ndërsa shpejtësia maksimale që mund të arrinte ka qenë 120 km.

Modeli që mban numrin e serise 5337 është prodhuar në Çekosllovaki në vitet 50-52…ka një gjatësi rreth 6 metra, me peshë të konsiderueshme dhe ishte e personalizuar deri në detajet më të imta.

Kabina duket në gjendje të mirë, ndërsa ka nevojë vetëm për bojë e ndërrim xhamash. Pronarët aktualë së shpeti mendojnë ta riparojnë, për ta kthyer në gjendje pune, si dëshmi e kohës…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha: Jo parti të re. Kuvendi ka të drejtë të shkarkojë Bashën

Në Shqipëri, ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një...

Shpërblime në fundvit/ Rritje pagash në arsim, shëndetësi, ushtri dhe polici

Kuvendi zhvilloi dje seancën maratonë për shqyrtimin dhe miratimin e buxhetit të vitit 2022 dhe të paketës fiskale. Buxheti u miratua me 77 vota...

 “Jemi ngritur më të fortë!”, Rama kujton tërmetin e 26 nëntorit

Kreu i qeverisë Edi Rama, ka përkujtuar tërmetin tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019, ku humbën jetën 51 qytetarë e mijëra mbetën të...

Elbasan/ Një lokal përfshihet nga flakët, dyshimet e para të policisë

Ambientet e një lokali janë “pushtuar” nga flakët në Elbasan. Flakët e zjarrit kanë shkrumbuar një lokal në lagjen “Luigj Gurakuqi”. Në njoftimin paraprak,...

Njihuni me këmbimin valutor, 26 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros, paundit britanik dhe frangës zvicerane, ndërsa dollari ka shënuar rritje. Më...